yardım!!

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
RA

yardım!!

Post by RA »

Merhaba,
ben üniversitedeki bir proje sayesinde uçurtmalarla ilgilenmeye başladım. yine bu proje için kisa süre içinde bir uçurtma yapmamız gerekiyor. Delta modeli yapmayı planlamıştık. Ama malzeme bulma sıkıntısı çekiyoruz. ripstop nylonun çok iyi olduğunu okudum ama nereden bulabilirim bilmiyorum; bulsamda dikiş meselesi nasıl halledilir? ripstop yerine başka ne kullanılabilir, sağlam kağıt varmıdır?ayrıca fiberglass çubuklara ihtiyacımız var. ve tüm bu tarz malzemeler nereden elde edilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

teşekkürler
Altan
Site Admin

Re: yardım!!

Post by Altan »

Foruma hoş geldiniz. Ad, soyad yazarsanız size hitab edebiliriz.
RA wrote: ben üniversitedeki bir proje sayesinde uçurtmalarla ilgilenmeye başladım.
Hangi bölüm merak ettim? Projenizi de öğrenmek isteriz.
Delta modeli yapmayı planlamıştık. Ama malzeme bulma sıkıntısı çekiyoruz. ripstop nylonun çok iyi olduğunu okudum ama nereden bulabilirim bilmiyorum;
Delta için ripstop şart değil. Ayrıca bulmanız çok zor. Bildiğimiz naylon kullanabilirsiniz. Kumaş yaparsanız uzun ömürlü olur. Uzun süreler, defalarca kullanırsınız. Bir defalık proje için kumaş gerekmez.
bulsamda dikiş meselesi nasıl halledilir? ripstop yerine başka ne kullanılabilir, sağlam kağıt varmıdır?
Ripstop yerine tafeta (polyester kumaş) veya tyvek kağıt kullanabilirsiniz. Tyvek kağıt çatı kaplama malzemesi olarak kullanılıyor. Yapı marketlerde, inşaat izolasyon malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. Ayrıca çok ucuz bir malzeme olarak çiçekçilerden veya Tahtakale'den kalın tela alabilirsiniz. Çeşitli renklerde bulunuyor. Rüzgar geçirgenliği tyvek ya da tafetadan fazladır. Eni 70 cm. 10 metrelik rulolar halinde satılıyor. 5 YTL. civarındadır. Tafeta (polyester kumaş) size sağlayabiliriz. Eni 120 cm. metresi 1 YTL.

Dikiş yapmanız gerekmez. Çift taraflı bant çok iyi iş görüyor. (Saydığım tüm malzemeler için.)
ayrıca fiberglass çubuklara ihtiyacımız var.
Fiber çubuk şart değil. Yapı marketlerden 6mm. kalınlığında çıtalardan alabilirsiniz. Fiber ağırdır. Fiberin avantajı deforme olmamasındadır. Tahtalar güçlü rüzgarlarda deforme olabiliyor. 1 metreden daha küçük çıtalarda sorun olmaz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Uçurtma yapımı için bu linkteki konuları inceleyin:
http://www.martiuk.org/forum/viewforum.php?f=6

Malzemeler hakkında da fikir edinebilirsiniz.

Dikişsiz kumaş uçurtma yapımı için:
http://www.martiuk.org/forum/viewtopic.php?t=138
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
RA

Post by RA »

öncelikle gerçekten çok teşekkürler

İsmim Rabia, bu proje sabanci universitesinde ilk sınıf öğrencilerinin almak zorunda olduğu bir proje dersi. birçok konuda ve dalda proje önerileri var, öğrenciler de bunlardan ilgi alanına giren birini seçerek grup halinde çalışıyor. biz de arkadaşlarımla "uçurtma disaynı" projesini seçtik.
öncelikle genel olarak uçurtmalarla ilgili araştırma yaptık daha sonra da modeller, planlar ve malzemelelerle ilgili bilgiler edindik. ama iş son aşama olan uçurtma yapımına gelince malzeme konusunda zorlandık. araştırma yaparken sitenizi buldum ve önceki mesajlarınızdan da epeyce yararlandım :)

ripstop ve fiberglass deyişimin sebebi daha önce yazdığımız proje raporunda o malzemeleri kullanacağımızı belirttiğimiz içindi. ama sizinde söylediğiniz gibi ripstop bulmak zormuş, sanırım diğer alternatifleriniz daha uygun olacak.

yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim...
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bence malzemelerde değişiklik yapın. İşi pratik ve ucuz bir şekilde halledin.

Ripstop, karbon, fiber vb. malzemeler şart diyorsanız:
http://www.kitebuilder.com/catalog/inde ... e30b4d49d2
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
abdullah

Post by abdullah »

@RA

Eğer Altanın dediği gibi başka bir alternetifler düşünürseniz tafeta ve fiber gibi malzemelerde yardımcı olmaya çalışırım bilginize...
uçurtmayı vurmasınlar
RA

Post by RA »

tüm malzemeler hazır ama en önemlisi yok, ripstopdan vazgeçtim :) tyvek kağıt almak istiyorum{tabi bulabilirsem :roll: }
tüm yardımla için teşekkürler...
Spectre

Post by Spectre »

Bende 10-15 metre kadar olması lazım. Tyvek, beyaz bir kağıt gibi. Ama dikilebiliyor ve kağıda göre çok sağlam. İsterseniz üzerine boya yapabilirsiniz. Eğer isterseniz bana mesaj atın.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
RA

Post by RA »

tyvek buldum, kolay oldu, öneri için çok teşekkürler
ama bambu çubukları gördüm ve onlar baya ağır geldi. acaba pratik çok hafif birşey ne kullanabilirim???
abdullah

Post by abdullah »

@RA

Bahaus larda satılan 5,6,8mm.lik boyları 1mt yuvarlak olan çıtalardan yararlanabilirsiniz.
uçurtmayı vurmasınlar
RA

Post by RA »

birşey soracağım, bu bambu çubukları yapıştırmanın dışında iple birşekilde düğüm atılarak birleştirme methodu var mı?
abdullah

Post by abdullah »

@RA
Bağlanarak çok sağlıklı olmaz...Kastınız bambuları uzatmakmı?
uçurtmayı vurmasınlar
Post Reply