Elimde bir uçurtma var ama anlayamadım ne olduğunu ?

Kumandalı uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Post Reply
muhlis

Elimde bir uçurtma var ama anlayamadım ne olduğunu ?

Post by muhlis »

Arkadaşlar bundan 10 yıl önce babamın bana aldığı uçurtmayı o zamanlar daha doğmamış olan kardeşim, bu gün eline alarak uçuralım mı? sorusuyla karşıma çıktı...

10 yıldır hiç uçmayan bir uçurtma paketi dahi açılmamış olan uçurtma kılıfndan çıkarıldı kuruldu ve evin önündeki yeşillik alanın yolu tutuldu.

Herkesin elinde altıgen uçurtma özgürce uçuruyordu bizde onlara bakarak uçurmaya çalıştık ama nafile sonuç hep hüsrandı...

Kardeşim uçurtmayı tutuyor ben direksiyonları tutup koşuyordum ve uçurtma yere çakılıyordu...
Sonra eve geldik açtık bilgisayarı araştırmaya başladık.Bizim uçurtma iki ipli bir uçurtmaymış(stunt kites) videolarına baktık ve kendimize gülerek bunun bu şekilde uçurulmayacağını anladık doğrusunu öğrendik hatta gecenin 12 sinde kimse yokken ufak bir test yaptık doğru şekliyle ama rüzgar olmadığı için uçmadı.

Sizlere danışacağımız 2 konu var.

Öncelikle bizim uçurtmamız hangi kategoriye giriyor biz her ne kadar stunt kites desekte yanılıyoruz gibime geliyor.

Resimler:

Image

Uçurtmamızı yere koyduğumuz zaman sabit durmuuyor ortasında fiberglass çubuk uzun olduğu için devriliyor diğerleri gibi değil kanatları kısa geliyor sanki...
Bu uçurtma uçar mı? Uçurulabilir mi?
levent

Re: Elimde bir uçurtma var ama anlayamadım ne olduğunu ?

Post by levent »

"Stunt kite" teşhisiniz doğru.
Babanız bu uçurtmayı kardeşiniz doğup 10 yaşına geldiğinde uçurtması için almış olmalı.(Hikaye böyle başlıyor :lol: )
İki ipli uçurtma uçurmak başlangıçta biraz zor olabilir.
1-Kollar omuz genişliğinde açık ve önde olsun.
2-Hızla kendinize çekin.
3-Hızla çekerken bir adımda geri atabilirsiniz.
4-Videolarını izleyin. Yapabilirsiniz.
muhlis

Post by muhlis »

levent wrote:"Stunt kite" teşhisiniz doğru.
Babanız bu uçurtmayı kardeşiniz doğup 10 yaşına geldiğinde uçurtması için almış olmalı.(Hikaye böyle başlıyor :lol: )
İki ipli uçurtma uçurmak başlangıçta biraz zor olabilir.
1-Kollar omuz genişliğinde açık ve önde olsun.
2-Hızla kendinize çekin.
3-Hızla çekerken bir adımda geri atabilirsiniz.
4-Videolarını izleyin. Yapabilirsiniz.

:) Evet aynen dediğiniz gibi kısmeti kardeşimeymiş:)

Hımm dedikleriniz yarın uygulayacağım...

Benim sormak istediğim başka bir şey daha var internetten izlediğim videolarda fotoğraflarda uçurtmalar yerde stabil bir şekilde duruyor fakat bizim uçurtmanın yan kanatları kısa olduğu için durmuyor acaba bu hata mı yoksa modelden kaynaklanan bir şey mi?

Birde bu uçurtmalar aşırı rüzgar mı ister yoksa az bir rüzgarda bile uçar mı?

Eğer aşırı derece rüzgar istiyorsa teras (5.kat oluyor) daha rüzgarlı olur orada denesem daha mı sağlıklı olur acaba?

Teşekkür ederim...
Spectre

Post by Spectre »

Vidyoları iyi izleyin uçurtmaların hiç biri kendiliğinden yerde sabit durmaz. Uçurtmanın ipini gergin tutar uçurtmaya da rüzgar vurursa dik durur.
Bu ucuz öodeller çok rüzgar ister. Bu tip uçurtmaları terasdan uçurmak biraz zordur. Denemeyin derim.
Dikkat etmenz gereken en önemli şeylerden biride iki ipin aynı uzunlukta olması. Eğer olmazsa uçurtma kısa olan ip tarafında döner.

No: Çok fazla ve büyük resim koyduğunuz için bir resim hariç diğerlerini sildim. Bir resim bizim için yeterli.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Terasta uçurmaya kalkmayın. Düz ve açık bir arazide uçurmaya çalışın. Neredesiniz? İstanbul'daysanız, yakınsa Yeşilyurt sahile gelin. Etkinlikler bölümünde birinci konu, yerin haritası var.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Post Reply