bambu kamış nasıl temin edilir

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
ekrem

bambu kamış nasıl temin edilir

Post by ekrem »

uçurtma yapımında kulanılmak üzere araştırırken,İstanbul'da bir firmanın sitesinde bambu kamış hakkında bilgiye rastladım.Üsküdar da bulunan firmanın telefonuna bir türlü ulaşamadım.İthal malı bambu kamışlar muhtelif ebatlarda var.benim ilgimi çeken 105 cm lik 6 mm ve 8 mm lik bambu kamışlar çekti.ilgili firmaya (info@gardengold.com ) mesaj gönderdim.Üsküdardaki firmalarının açık olduğunu,telefon ile ulaşabileceğimi mesaj ile göderdiler.istanbul ofisimiz açık. telefonla tekrar ararsanız ulaşabilirsiniz.

saygılar

--
www.agromart.com.tr
www.gartengold.com
Karakus Aksesuar San. Tic. Ltd. Sti
Yavuzturk Mah. Karadeniz Cad.
Saglik Sok. No:1 Cengelkoy Uskudar
istanbul Turkey 34692
Tel:0090 216 4126041
fax:0090 216 4126051
adresini ilettiler.Buradan fiat öğrene bilirmiyiz.6lık ve 8 lik bambu kamışlar işimize yarar mı.bambu kamış hakkında bilgi rica ediyorum.Bambu kamış Türkiye'de alternatif ürün olarak Rize'de ekilmiş tarım hasadı yapılıyormuş.
Spectre

Re: bambu kamış nasıl temin edilir

Post by Spectre »

İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
ekrem

Post by ekrem »

Ferruh bey ilginiz için teşekkür ederim.6/8 lik 105 cm boyunda bambu çıtanın tanesini Praktekır'da bir adetini 3tl 29 krş satıyorlar.Sizin verdiginiz satış sitesinde 1000adeti 145 Tl.yazıyor.Birim fiatı 0,145 krş geliyor süper fiat.13 Mart'ta Halit bey inceltilmiş bambu kamışlarından verdi.75 cm lik delta uçurtmalarımın yan çıtalarına taktım ,uçurtmamın agırlıgı oldukça hafifledi.Deltalarımın uçuşları mükemmelleşti.Yapı markette gördügüm 105 lik boyda olanlar biraz egri,daha kalınları tercih edilse kamışlar satırla boylamasına kesilse sizin görüşünüzce nasıl olur.Hindistan,Çin,Pakistan ve Afganistan'da uçurtmalar bambu kamışından yapılıyormuş.Profesyonel uçurtmacılar poli karbon çubuklar kullanıyor.Uçurtmaların maliyeti oldukça yüksek oluyor.Bambu kamış kullanılsa uçurtma maliyeti süper ucuzlar.Halk kesimine ulaşabilecek bir konuma gelebilir.Türkiye'de daha yaygınlaşabilir düşüncesindeyim.Uçurtma sevgisi içimde ,karbon çubukların fiatları oldukça yüksek.yanlarına yanaşamıyorum.Bu neden ile Halit beyin verdigi kamışlar ilgimi çekti .Fiatları Gürgen çıtalardan olduk ça ucuza geliyor.Uçurtma nın maliyetini oldukça düşürüyor.Sizin ile tanışmamız mümkün olmadı.Uçurtma için bambu kamış uygun olurmu.Görüşünüz nedir.Saygılarımla iyi günler temenni ederim.
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Ekrem Bey ,

Bambu konusunu açmakla çok iyi ettiniz. Karbon çıtalar oldukça pahalı. Ben de çok gerekmedikçe karbon kullanmayı önermiyorum.

Bir kaç yıl önce bir tren uçurtma yapmak için Bauhause'un bahçe reyonundan boyları sanırım 2,5 metre çapı yaklaşık 3-4 cm olan içi boş bambu aldım. Eve kolay taşıyabilmek için Bauhause'un hemen çıkışındaki masada bulunan testere ile istediğim boya getirdim.

Sonra herbirini bıçakla tam ortadan ikiye ,çıkan parçaları da tam ortadan ikiye ( ancak bu şekilde düz kesebilmeyi başardım ) böldüm. Sonra istediğim kalınlığa geldiğinde çapaklarını aldım ve bir kamıştan bir sürü çıta elde ettim.

Bu şekilde elde edeceğiniz çıtaları bir çok uçurtmada kullanabilirsiniz. Hafif , esnek , sağlam ve ekonomik.

Bu tür çıtalarla şöyle şeyler yapmak kolaylaşıyor. ( kendi yaptığım tren fotoğraflarını bulamadım )

Image

plan vb aşağıdaki linkte

http://www.ucurtmakulubu.com/forum/view ... f=3&t=1397
http://www.ucurtmaplanlari.com
Halit
Site Admin

Post by Halit »

http://www.ucurtmaplanlari.com
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Bilgi için bende teşekkür ediyorum. En son paylaştığınız resim süper fikirler verdi. Sanırım aliminyum boru da bu şekilde açılı olarak çok rahat bükülebilir. 4 iplinin kumanda aletleri için ben iki kalorifer borusunun arasına sıkıştırıp büküyordum. Gülmeyin. :mrgreen: Aynı açıyı iki kolada eşit vermekte çok zor oluyordu. Firelerde cabası. Kumandalar için bu yöntem mükemmel ötesi. Hatta Eddy bile yapmak mümkün olabilir. Önce kalemle açıyı çizip istediğin kadar bük. Denemek lazım. Halit abi tekrar paylaşım için teşekkürler.
Şimdi aliminyum bükme aleti diye birşey var dediğinizi duyar gibi oluyorum. İlk bu işe başlarken Revoyla başladığım için sorduğum ilk aletler içindeydi. Yanlış hatırlamıyorsam. 80 tl civarındaydı. Yılda 5-6 tane aliminyum bükmek içinse almak mantıksızlık olurdu.
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
ahmetbayar

Post by ahmetbayar »

Hazır konu açılmışken çıta olarak kullanılabilecek bir malzeme de ben önermek isterim : Bayrak borusu.

http://www.korganplastik.com/plastik-ba ... ulari.html

Ben şu sıralar yoğun şekilde bu malzemeyi kullanıyorum. Fiyatı ise inanılmaz derecede iyi. Ahşaptan hafif, fiberden ucuz. Fakat karbona rakip olamaz. Türkiye'de bol miktarda üretiliyor.
Aklınızın bir köşesinde bulunsun....
Uçurtmanın mevsimi yoktur.
Rüzgarın estiği her zaman, uçurtma zamanıdır.
ekrem

Post by ekrem »

iyi günler Ahmet bey alternatif çıta olarak plastik bayrak borusunu ,bende düşünmüştüm.Fakat 10 mmlik bulabilmiştim.1 mt lik bayrak borusunun agırlıgı 70 gr cıvarındaydı.Oldukça ağırlık yapıyor.O neden ile uygulamaktan vaz geçtim.13 Mart ta Halit beyin vermiş olduğu bambu çubuklar hem çok hafif,hem esnek ,hem mukavemeti oldukça fazla,bu neden ile araştırmaya başladım.Benim İstanbul Üsküdar'da buldugum Karakuş Aksesuar firmasının hem adresi,hem telefon numarası var.Ferruh beyin vermiş oldugu Magic planet.net adresinde fotografları bag fiatları ve ölçüleri var.Fakat sormak için adres ve telefon numarası yok.Gözümle görmeden istediğimi nasıl seçebilirim.Halit beyin marketten alıp kendi kestigi şekilde bende denemek istedim.Tekzen de bambu kamışa rastladım.Boyları 3 mt.lik marangoz hanede 3 adet 1 mt olarak kestirdim.Kamışın çevresi 6 cm,iç daire çapı 1 cm,dış daire çapı 2 cm,kalınlıgı 0,5 cm kamış fiatı 5,75 Tl.Her 1 mt liği yukardan aşagı 6 ya bölmeyi düşünüyorum.Sonuçta 1 mt lik 18 adet çıta elde etmiş olacağım.Çıtanın birim maliyeti 5,75:18=0,319 krş mal olacak .oldukça uygun bir fiat.Üsküdar 'dan istedigimiz ebat bag olarak alıp isteyen arkadaşlarla paylaşabiliriz.Hem daha ucuza ,hem daha dayanıklı bir çıta elde etmiş oluruz.Üsküdar'daki firma yetkilisi Fatih bey ile görüştüm.Her ebat bambu kamış bulunuyormuş.Yalnız bag olarak satılıyor.Bir bag alırsak yapı marketlerdekinden daha ucuza elde etmiş oluruz.Düşünenler olursa haberleşelim.Halit bey bambuyu önermekte.İlgilenenlere teşekkürler ederim.
ekrem

Post by ekrem »

Bu gün Bayrampaşa Prakteker de yapı malzemelerine bakmak için gitmiştim.Bambu stor perdelikler dikkatimi çekti.80cm,100cm,120cm,150cm eninde,175 cm boyunda ,keşilmiş temizlenmiş bambu çubukların yan yana sıralanması ile stor perde yapmışlar.Elde edilecek çıta sayı sayısı ,175 cm de 150 veya 160 adet olabillir.Perde sökülürse çok çok ucuza bambu kamış elde edilebilir.Yaklaşık perde fiatları 24tl-36tl arasında degişiyor.İthal olanlarıda var.Acaba bu perdelerdeki bambu kamışlar uçurtma yapımında kullanılabilirmi.?Bilgisi olan arkadaşlar varmı.?
Turgay TERZİ

Post by Turgay TERZİ »

Ekrem Bey stordaki bambu çapı kaç ml.Bende almıştım 3ml çapında,400 veya 500 adet olması lazım,uzunluğuda 120 cm,fiyatıda 15 tl idi.Uzun olarak kullanamazsınız,en uzun 50 veya 60 cm kullanabilirsiniz.O bile esner kullanacağınız uçurtmaya göre değişkenlik gösterir.Takı uçurtmamım dik çıtaları bambuydu.
Post Reply