Türkiye'de malzeme alınabilecek yer

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
ates

Post by ates »

bilgi için teşekkürler
Erhan

Post by Erhan »

ateş@
Alüminyum boruyu, Altan Bey' in yazdığı gibi yapı marketlerden bulabilmek mümkün. (Bilgi : Asıl kaynağı Karaköy/Perşembe pazarında.Tünel' in sırasından Unkapanı' na doğru giderken ilk ışıklardan sağa giriliyor ve anacaddeye paralel sokaklardaki dükkanlarda.)
Sizin çubukların çaplarını bildirirseniz ben ilk etkinlikte getirebilirim veya ulaştırabilirim.
______
Erhan
ates

Post by ates »

bu öğlen Güneşli praktiker e baktım yoktu .bu cumartesi bulurum sanırım
teşekkürler
Melih

Post by Melih »

Arkadaşlar, elimde beyaz ve fosforlu turuncu renklerde, tafetta mevcut. iki renktende 40 metre kadar var. Bunlar benim NPW5 yaptığım dönemde aldığım kumaşlar ve şu an kullanmıyorum. Anadolu yakasında oturup, "yahu şu uçurtma için 3 metre kumaş lazım şimdi nasıl geçicem mertere" diyenler istedikleri zaman benden alabilirler. Para falan istemiyorum, zaten işime yaramıyor bu kumaşlar.

Ayrıca, küçük uçurtmalar yapmak için sürekli ince fiber veya karbon çıtaya ihtiyacım oluyor. Elinizde şöyle 1-2 metre boyunda 2mm veya daha ince çıta var ise, yapmak istediğim uçurtmalar minettar olacadır :)
Melih

Post by Melih »

<b>ÇITA KAYNAĞI</b>

Arkadaşlar az önce Metro markete gittim, plaj tenteleri 10 milyona düşmüş, bu tenteler branda ve tafettadan, işin güzel yanı da, içi boş camfiber çıtaları var, çıtalar 50cm boyunda ve birbirine ekleniyorlar, toplam 7-8 metre çıta var her plaj tentesinde. Önümüz yaz, güneş altında pişmemek için yarım dome çadır şeklindeki bu tenteler çok iş görüyor, ben çıtaarı için aldım tabi, bukadar çıta ya 10 milyon şaka gibi geliyor. Kıyamayıp uçurtma yapmazsanız da tente olarak kullanın, çıtalar biraz ağır gibi ama iş görür.

Bahçe bölümünde, çadırların yanında bulabilirsiniz.
Ziya

Post by Ziya »

Melih, bravo. Gene araştırmacılığını konuşturdun.
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
led

slm

Post by led »

gerçekten sevgili melih inanılmaz...nerelerden nasıl buluyor bilmem ama tek kelimeyle muhteşem...tebrikler
buarada
@Melih
önemli buluşun(karbon çıta :) ) kaynağına ulaşabildinizmi
Eray Kara
Melih

Post by Melih »

Efendim gözlerimizi açık tutuyor her gördüğümüz çıtaya atlıyoruz malum :)
bu arada eminin bey heksebes'i bile bauhause dan çiçek çıtası reyonundan aldığı bambulardan yapmış olması sebebi ile, araştırmada sınır tanımayan kesinlikle emin bey, ben şansıma güveniyorum ancak :)

@led
Karbon çıtalar konusunda bende bir gelişme yok valla, şu an bildiğim tek kaynak 25 milyona 6 metrelik karbonfiber oltalar var :)
led

slm

Post by led »

@Melih
solid fiberglas çubukların kullanım alanını biliyormusunuz?( siz bilirsiniz :D :D )
Emin beye ulaşılamazmı? Diş hekiminin adını soyadını bulursanız fabrikaya ulaşabiliriz diye düşünüyorum...
Eray Kara
Melih

Post by Melih »

diş hekimi hasan bey'in soyadı "angay",
solid cam çubuklar da bildiğim kadarı ile trafo saclarını ayırmak için bol miktarda kullanılıyor, emin bey unkapanında bir satıcı olduğunu söylüyordu, metresi 3 milyon gibi bişeymi ama sipariş verince 2 günde falan getiriyormuş. unkapanındaki satıcı fabrikayıda söylemiyor tabi, oradan 3-5 paraya alırız diye :(
Last edited by Melih on Fri May 06, 2005 11:32 am, edited 1 time in total.
led

slm

Post by led »

ben demiştim bilirse sevgili Melih bilir diye :D :D ...buarada, alınacak 3-5m fiberglas çubuğun hesabını yapan Emin bey ne işle meşguller acaba? :evil: :evil:
Eray Kara
ates

Post by ates »

Unkapanındaki bu karbon çıtaları,marketlerden aldığımız ahşap çıtalara göre dayanıklılık ve ağırlık bakımından karşılaştıran oldu mu ?
Melih

Post by Melih »

@led
emin bey değil 3-5 metrenin hesabını yapan, emin bey kulübümüze üye bir uçurtmacı, hesabı yapan unkapanındaki satıcı adam, emin bey bayağı ısrar etmiş söyletememiş yerini çıtaların üreticisinin.

@ateş
unkapanında karbon çıta da mı var?, cam çıtaları tahta çıta ile mukayes eedemeyiz, bir defa nereden baksanız 3-5 kat daha sağlam, üstelik uzun süre bükülmüş şekilde kalsalar bile, yay gibi geri düzelebiliyorlar, neme ve suya karşı dirençliler ki, uçurtmasını buluta sokmuş olan varsa ne demek istediğimi iyi anlar, tahta çıtalar hamur gibi oluyor bulutun nemine girip çıktığında. denize düşmeyi hiç söylemiyorum tam felaket :))

tabi tahta kolay bulunuyor ve ucuz, ama eğer cam fiber üreticisi bulursak, kilometresine taş çatlasın 1 milyar kadar verip, kulübümüzü ihya edebilir sanırım :)) bunlar kangal olarka bulunuyor. bu gün sanayide sorarım önüme gelene.

http://www.istanbulindeks.com a girip fiber yazın, çıkan listedeki firmaları arayıp sorun bakalım, bulardan biri muhtemelen üretici olmalı.
led

slm

Post by led »

pardon :oops: ...Emin bey sanmıştım...2-3 milyonsa dahi alınabilir aslında...Emin beyde tlf u varmıdır acaba?linkteki firmaları aramaya başlarım birazdan
Eray Kara
ates

Post by ates »

melih merhaba

aşağıdaki alıntı aklımı aldı bu nedenle heyecanla karbon çubuk deyivermişim doğrusu solid cam çubuklar olacak

"solid cam çubuklar da bildiğim kadarı ile trafo saclarını ayırmak için bol miktarda kullanılıyor, emin bey unkapanında bir satıcı olduğunu söylüyordu, "

bu arada cevabı da yazmışsın. teşekkürler...
Post Reply