Rhombus Piranha Ürün İncelemesi

Kumandalı uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Melih
İletişim:

Rhombus Piranha Ürün İncelemesi

Mesaj gönderen Melih »

Evet arkadaşlar, biliyorsunuz yakın zamanda Meska Uçurtma Türkiyede bir ilki gerçekleştirdi ve Rhombus markasının uçurtmalarını ülkemize getirdi.
Rhombus ile benim şahsi bağım uçurtmalara ilk merak saldığım 4 yıl öncesinden başlıyor, Almanyadan gelen bir katalogda bu uçurtmaların hem ucuz hem de nekadar çeşitli olduğunu görüp alamamanın can sıkıntısını bayağı yaşadım. Rhombus özellikle Buggy ve Snowboard için kullanılan foil uçurtmalar konusunda dünyadaki sayılı markalar arasında yer alıyor.

Parafoil uçurtmalarda ürün skalasının ucuz modeli olan Piranha modelini görür görmez Ahmet Bey ile iletişime geçtim ve ürün 1 saat önce elime ulaştı. Bu Türkiyeye getirdikleri için öncelikle Ahmet Beye teşekkür ediyor akabinde ürün hakkındaki ilk görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Piranha 25cmX45cm lik şöyle bir kutuda geliyor
Resim

Kutu içerisindekiler;
Piranha Uçurtma,Taşıma çantası, Slave edilmiş gayet kaliteli görünen bir çift ip. Aluminyum gövdeli sünger tutamaklı biri uçurma barı ve kitapcık.
Resim

Uçurtma son derece kaliteli görünüyor, ölçtüğüm kadarı ile 115cmX48cm civarında bir büyüklüğü var. Bu boyuttaki uçurtmalardan beklemeyeceğiniz ölçüde dikkatli ve iyi dikilmiş. Son 2 senedir Foil uçurtmalarda görülmeye başlayan üçgen hava girişleri dikkat çekiyor.

Bu üçgen girişlerin bir özelliği var, Hava girişleri kare şeklinde olan uçurtmalarda foilin hucum kenarı yani hava ile karşılaşan kısım tamaen açıktı bu yüzden aerodinamik formu dolan hava katmanı oluşturur ve yükske hızlara imkan vermez, ayrıca uçuş karakteristiğini de kötü yönde etkiler. Ancak üçgen girişli modellerde foillerin formu gerçek kesitinde olup hucum genarları da kumaştandır, ancak hücreler arası hucum kenarlarının alt kısmında üçgen şeklinde bir giriş bırakılmıştır, Kanat formunda en yüksek basınç bu kısımda oluştuğu için hava içeriye süratle dolar ve foilin düzgün bir form almasını sağlar. Daha yüksek uçuş hızlarına imkan verir ve uçurtmanın çok daha dayanıklı olmasını sağlar.

Foillerin kesim kalitesi de son derece etkileyici, ne dikiş kenarlarında ne de foillerin içinde bulunan deliklerin kenarlarında zerre kadar bir kesim çapağı ip parçası görmek mümkün değil, bazı yerlerde kumaş kenarlarındaki dikim referans çiziklerinden de anladığım kadarı ile tüm kumaş lazer ile kesilmiş bu da nedne bukadar düzgün kenarları olduğunu açıklıyor.
Resim

İplerin kumaş ile birleştiği yerlerdeki düğümler çift atılmış, detayı fotoğraftaki gibi.
Resim

İpler ve Bar ise ayrı birer konu, ipler spectra ve oldukça iyi görünüyorlar. Slave edildikleri için ayrıca uğraşmaya gerek yok. Sadece bu ip setinin fiyatının 10-15$ olduğu düşünülürse, yurtdışından ip almaktan ise bu uçurtmadan almak daha mantıklı olabilir :shock:
Resim

Bar bana oldukça kısa geldi ancak, Halit beyin yapmayı düşündüğü tek elle 2 ipli Stunt uçurma projesi için biçilmiş kaftan ve bu uçurtma için de yeterli sanırım. Uçlarındaki aparatlar sayesinde ipi bara sararak taşıyabiliyorsunuz.
Resim

İngilizce olan kullanım kitapcığı malesef hemen hemen hiçbirşey anlatmıyor, açtığınızda biraz bilgi bekliyorsunuz ancak "ürünümüzü aldığınız için teşekkürler" ve "ipleri şöyle takacaksınız" dan ibaret. Daha önce hiç uçurmamış olanları biraz zorlayabilir. Meska Uçurtmanın kutuların içerisine koymak için tek sayfa da olsa Türkçe bir kılauz hazırlayıp kutunun içine atması çok iyi olur.

Gelelim fiyatına;
Şu an http://www.oyuncax.com/pinfo.asp?pid=8416 adresinde 67.50 YTL Gibi oldukça ucuz bir fiyata satılıyor ki, bu da önümüzdeki günlerde sahillerde bu uçurtma ile sık sık karşılacağız demek.

Bu fiyata böyle bir uçurtmayı Türkiyede görmek bile yeterince şaşırtıcı. Unutmayın ingiltere satış fiyatı 23.90 Paund yani 65 milyona yakın.

Yani özetle uçurtmamız son derece başarılı bir uçurtma gibi görünüyor. Salonda ufak bir tur attırdığımda 2-3 metrelik uçuşun bile %50 den fazlasını tamamen şişip formunu almış olarak tamamlaması oldukça şaşırtıcı oldu benim için, eğer uçurduğumuzda kontrol edilebilirliği de yüksek ise gerçekten her kulüp üyesinin çantasında bir tane olmaması için bir sebep göremiyorum.

Gerçek uçuş testlerini bu akşam veya yarın Yeşilköyde yapıp sonuçları da buraya ekleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
caner1907

Mesaj gönderen caner1907 »

hmmmm güzel görünüyor
En son caner1907 tarafından Pzt May 07, 2007 4:57 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
abdullah

Mesaj gönderen abdullah »

Melih Meska ile reklam anlaşması yapmış sanki .. :lol: :lol:
Şaka bir yana güzel gözüküyor resimden ...
uçurtmayı vurmasınlar
Kullanıcı avatarı
Melih
İletişim:

Mesaj gönderen Melih »

Valla herhangi bir anlaşma yok :D , ama güzel bir çaba ve sonucunda iyi fiyata güzel uçurtma olduğunu düşünüyorum ve kendilerini sonuna kadar destekliyorum. Yarın Yeşilköyde görücüye çıksın bakalım beğenilecek mi?
Kullanıcı avatarı
Altan
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Altan »

Melih son derece güzel bir anlatım yapmışsın. Kesinlikle ikna edici.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Kullanıcı avatarı
erol
İletişim:

Mesaj gönderen erol »

Gerçekten çok güzel bir review olmuş :) haftasonu uçurma fırsatı buldunmu? İki ipliye başlangıç eğitim vermek için iyi bir uçurtmamı sence? Düşünce kırılmayan bir taneye ihtiyacım varda :)
Erol Dinneden
http://www.adammarka.com.tr
Kullanıcı avatarı
Ziya
İletişim:

Mesaj gönderen Ziya »

@ Melih, güzel anlatım ve detaylı bilgi için en içten teşekkürlerimi iletiyorum. :D
Ziya
www.turkucurtma.com

Resim

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Trick Serkan

Mesaj gönderen Trick Serkan »

Anlatım ikna edici olmuş . Biren alasım geldi . :D Bir gün deneme şansımız olursa almayı düşünürüm . :lol:
Rüzgarı Bol Adam .
Güvenli Uç Güvende Ol ( Fly Safe Be Safe )
Gökyüzünde Herkesin Eşit Hakkı Vardır .
uygur
İletişim:

Mesaj gönderen uygur »

İyi günlerde uçurun Melih Bey.

Bir akvarist olarak gereksiz birkaç bilgi vereyim :)

Rhombeus, Serrasalmus familyasına dahil olup, en yırtıcı piranha cinslerinden biridir. Gerek doğal ortamında, gerekse akvaryum ortamında üreme dönemleri hariç iki adet rhombeus yanyana gelmez. Ülkemizde bildiğim kadarıyla çeşitli hobicilerde toplam 10 adetten az sayıda bu balıktan beslenmekte. Buraya ilk gelen örneklerinin akvaryuma konulmasına iştirak etmiştim ve ne kadar yırtıcı olduklarını bizzat gözlemledim. Balığa ait bir fotoğrafı aşağıya iliştiriyorum.

Resim
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Resim Resim Resim Resim
http://said.ozkan.org/kites
Kullanıcı avatarı
Sercin
İletişim:

Mesaj gönderen Sercin »

@Melih: Süper bir inceleme olmuş. Eline sağlık.
@Uygur: Bu balığın boyutu nedir? Izgarası güzel olur sanki :)

Herkes rhombus ile ilgili birşey ekliyorsa o vakit bende Rhombus ile ilgi bir başka detay ekliyeyim. Daha doğrusu Wikipedia'da rhombus ile ilgi makaleden anlayabildiğim kadarını özetliyeyim.

Her kenarının uzunluğu eşit dörtgen demekmiş Rhombus. Yani bildiğimiz eşkenar dörtgen. Yunanca kaynaklı olduğu bilinen bu terimi ilk olarak Öklid ve Arşimet kullanmış. En çok bilinen isimleri Diamond (Elmas) yada Lozenge(baklava) imiş. Açıları 90 derece olan rhombus 'a ise kare deniyormuş(!) Tabbii bunlar rhombusun pararelogram olması durumunda geçerliymiş. Yani karşılıklı kenarları paralel olan.

Birde paralelogram olmayan rhombi'ler (tekiline rhombus yada rhomb, çoğuluna rhombi deniyormuş) varmış ki onlara kite, yani uçurtma deniyormuş. Bunların birbirine eşit olmayan iki çift kenarları varmış. Her nekadar uçurtmalarda karşılıklı yüzeyler paralel değilse de bunlara da rhombus deniyomuş.

Tabii birde, bir dörtkenarlıya rhombus diyebilme koşulu olarak iki diyagonalinin birbirine dik olması zorunluluğu varmış.

Kaynak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhombus

Aşağıda rhombus ile ilgili temsili bir resmi ekliyorum.

Resim
Resim

Sevgilerimle
Serçin...
En son Sercin tarafından Sal May 08, 2007 4:27 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ahmetbayar
İletişim:

Mesaj gönderen ahmetbayar »

Melih'den cevap gelmiyor. Bizim antik dörtgen piranha, paketi açar açmaz Melih'e saldırdı mı acaba.
Fotograflarını çekereken flaşların patlaması hayvanı ürkütmüş olabilir. "Dikkat ıssırır" diye kullanım kılavuzunda yazıyordu ama Türkçe olmadığı için Melih gözden kaçırdı herhalde.
Melih'in tutamak sandığı aliminyum bar aslında hayvanın kafasına vurarak bayıltmak için yapılmış sopaydı. Slave iple de balık kendine gelmeden bağlaması gerekiyordu.
Söylemeyi unutmuşum.
Kullanıcı avatarı
Spectre
İletişim:

Mesaj gönderen Spectre »

Birde Rhombus Box uçurtma vardır. Yıllar önce yapmıştım. Naylon ve çam çıtadan.

Resim

Yapmak isteye olursa:
http://www.instructables.com/id/E5DM7AOCC0EV2ZD2AK/
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Resim
Kullanıcı avatarı
Melih
İletişim:

Mesaj gönderen Melih »

Vay be bu rhombus baya alengirli birşeymiş valla, ben uçurtma diye biliyordum ama veterinerlik ve matematik bölümlerine doktora tezi bile olmuş haberim yok :)

Bu arada Ahmet Bey incelememiz için bir adet AGE ve bir adet de GO!2.4 gönderiyor, Elime geçer geçmez onlar hakkında da yazıp haftasonu Kilyosa getireceğim ki herkes görüp yorumunu yapsın. Ahmet Beyin söylediğine göre Piranha en kalitesiz görüneniymiş uçurtmalar arasında. Kalitesizi böyle ise iyisi nasıl diye merak ediyorum :shock:
Kullanıcı avatarı
abdullah

Mesaj gönderen abdullah »

Evet böylece Reklamın işe yaradığının bir göstergesi hiç şüphesiz .. :lol: :lol:
uçurtmayı vurmasınlar
Kullanıcı avatarı
ahmetbayar
İletişim:

Mesaj gönderen ahmetbayar »

Abdullah bey yapmayın. :D
Melih piranhayı parasını verip de aldı.
Bugün göndereceklerimin de bir tanesinin yine parasını verecek, diğerini inceledikten sonra geri gönderecek.
Hangisini alıp, hangisini geri göndereceğini de uçurtmaları gördükten sonra karar verecek.

Şaibeli bir rhombus süreci yaşıyoruz. :D

Ama ben sizlerden görüş almak zorundayım. Martı Uçurtma Kulübü bu sporun Türkiyedeki öncüsüdür. Melih dahil tüm arkadaşların görüşleri, eleştirileri benim için çok önemli.

Melih'le arkadaşlığımız sadece Rhombuslar üzerine de değildir. Bu kışın başlarında Yeni ürünleri Çin'den getirmeyi planlıyordum. Melih Çin'de bulunan önemli üreticiler hakkında da bana görüşlerini bildirmişti. O zamanda uzun uzun özel mesajlarda fikir alış verişinde bulunmuştuk. Sağolsun Melih dahil, diğer kulüp üyesi arkadaşlardan her zaman fikir desteği alıyorum.