Video film nasıl hazırlanır?

Uçurtmalar ile ilgili genel bilgiler.
Post Reply
User avatar
Altan
Site Admin
Posts: 3734
Joined: Tue Sep 14, 2004 9:17 pm
Location: İstanbul / Küçükçekmece
Contact:

Video film nasıl hazırlanır?

Post by Altan »

Fotoğraf çekimlerini düzenlemek için picasa kullanıyoruz. Pratik ve çok etkili. Web'e yükleme işini de kolayca hallediyor.

Fakat etkinliklerde film çekmek de gerekli oluyor. Özellikle uçurtmaların nasıl uçtuklarını görmek, biraz da günün hikayesini göstermek için film çekip bunları bir araya getirmek güzel oluyor. Film montajı çok keyifli bir iş. Elimizdeki sayısal fotoğraf makinaları zaten video çekim yapıyorlar. İşte bu çekimleri montajlayıp güzel bir film oluşturmanın yolunu anlatmaya çalışacağım.

1- Öncelikle video çekebilen bir fotoğraf makinası ya da video kameraya ihtiyaç var. Video kameranız digital değilse görüntüleri bilgisayara aktarmak için aktarım analog-digital çeviricilere ihtiyaç duyuluyor.
http://www.hepsiburada.com/Department.a ... goryID=589

Kameranız digital ise sadece ara bağlantı kablosu ile görüntü aktarabilirsiniz. Fakat ben daha pratik olduğu için video çekimini fotoğraf makinası ile yapıyor ve bilgisayara buradan aktarıyorum.

2- Windows kullanıcıları için windows movie maker.
http://www.microsoft.com/windowsxp/down ... aker2.mspx
bu adreste xp için movie maker var. Ücretsizdir. Tabi sisteminizde daha önceden yüklü de olabilir. Orjinal cd'de birinci versiyonu vardır.

Movie maker yazılımının kullanımı çok kolaydır. Program mümkün olduğu kadar basit hazırlanmıştır. Yazılım kullanımı için bir eğitim filmi hazırlayıp ekleyeceğim.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
User avatar
Altan
Site Admin
Posts: 3734
Joined: Tue Sep 14, 2004 9:17 pm
Location: İstanbul / Küçükçekmece
Contact:

Re: Video film hazırlamak.

Post by Altan »

Windows movie maker 2.0 için
temel eğitim filmini buradan indirebilirsiniz.
Eğitim filmi 21 mb. boyunda ve süresi 10 dakika. Wmv formatında windows kullanıcıları media player ile rahatça açabilirler. Bağlantının üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp eğitim filmini bilgisayarınıza kaydetmenizi tavsiye ederim. Film yeterli değilse bildirin, düzelteyim. Zaten biraz kurcalamak yazılımı çözmeye yetecektir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
User avatar
Altan
Site Admin
Posts: 3734
Joined: Tue Sep 14, 2004 9:17 pm
Location: İstanbul / Küçükçekmece
Contact:

Re: Video film hazırlamak.

Post by Altan »

Film çekim teknikleri hakkında pratik bilgiler.

1- Çekeceğiniz görüntüyü kafanızda kurgulayın.
2- Kamera ile çekim yapmaksızın bakaçtan bakarak zamanlamasını deneyin, sonra çekin.
3- Görüntüleri genellikle 5 saniyelik parçalar halinde çekin. (Elbette konu gerektiriyorsa 5 saniyeden daha uzun çekim yapabilirsiniz.)
4- Video kameralar üzerinde 5 saniyelik çekim tuşu bulunmaktadır. Bu tuş zamanlama konusunda pratik bir yardımcıdır. Hem de kameranızın kayıt tuşunu basılı unutup yeri, göğü çekmenizi engeller.
5- Montaj sırasında arka arkaya gelecek görüntüleri hesaplamaya çalışın. Planlar arasında farklılık yaratmak gerekir. Örneğin yakın çekim yaptıysanız bunun arkasına bir genel çekim eklemek yararlı olur. Uçurtma çekimlerinin aralarına uçurtmacıların görüntülerini de eklemek gerekir. Farklı malzemeleri bir araya getirirseniz daha lezzetli - daha az sıkıcı bir film oluşuturursunuz. Bu nedenle yakın - uzak, canlı - cansız, mavi - kırmızı, yer yüzü - gökyüzü, açık - koyu gibi karşıtlık oluşturacağınız planları çekmeyi ihmal etmeyin.
6- Çekim yaptığınız parçaların bir konu, hikaye takip etmesi filminizi daha çekici yapar.
7- Kompozisyona, görüntüyü çerçevelemeye dikkat edin. İlgi odağı kare içinde çok küçük kalmasın ya da sıkışık bir hale gelmesin. Hareket için yer bırakın.
8- Hareketli şeylerin görüntüye girmesine, çıkmasın izin verin. Birisi kareye soldan girer, yürür ve sağ taraftan çıkar gider.
9- Hareketin başını sonunu kaçırmayın.
10- Hareket bitince hemen kayıdı kesmeyin, bir ya da iki saniye daha akmasına izin verin ki montaj yaparken sahnelerin bir birlerine geçişmesini sağlayacak zaman olsun. Örneğin 5 saniyelik çekimlerin 1 saniye giriş, 1 saniye çıkışta geçişe kullanımları hesaplanır. Size kalan vurucu zaman ortadaki 3 saniyedir.
11- Video hareketli görüntüdür. Hareket yakalamaya çalışın. Tabi aralara serpiştirecek durağan planlara da ihtiyaç vardır.
12- Çekim sırasında kamerayı mümkün olduğunca sarsmamaya büyük özen gösterin. Mümkünse üç ayak kullanın ya da kamerayı bir yerlere dayamayı deneyin.
13- Sağa sola fazla hızlı ve sürekli hareket halinde çekim yapmayın. Araba ya da gemi tutması gibi izleyenlerin midesinin bulanmasına sebep olursunuz.

Hatırladıkça bir şeyler eklerim. Siz de bildiklerinizi ekleyin.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
User avatar
Halit
Site Admin
Posts: 3767
Joined: Fri Sep 17, 2004 9:29 pm
Location: Bahçeşehir/İstanbul
Contact:

Re: Video film nasıl hazırlanır?

Post by Halit »

İyiymiş.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Post Reply