İp Cinsleri ve Farkları.

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Melih

Post by Melih »

Kesinlikle, ip konusu bu başlıkta iyice açıklığa kavuşuyor artık :)

Başda da dediğim gibi sizlerin denemesi lazım, ben 2 iplilere sizin kadar alışık değilim. Usta birisi ilk bikaç saniyede "esniyor mu?" , "dolanıyor mu?" ne varsa hemen anlayacaktır. Eğer işe yararsa dediğim gibi rengi açabiliriz, üzerindeki boya çünkü :))

Kalınlıkta sonun olacağını sanmam, malzeme aynı olduğ için bunlarda süper ince. Halit beyin spectra iplerini görmüştüm, kaç kio bilmiyorum ama bunalrın birteki 0.7mm de 80kg. 0.3 ü falan var 21 kilo gibi. Sizin 2 iplilerde koparabilene aşkolsun. (gerçi kopar tabi nedne kopmasın)

ben kendi ip setimi hazırladım, neslihanın almanyadan dönüşünü bekliyorum, uçurtma dükkanı kapanmış gittiği yerdeki, diğeri 1 saat mesafede imiş, bu yüzden toysrus dan aldığı 2 delta ile geliyormuş bu gün. Merakla bekliyorum nasıl uçurtmalar acaba.

Fiyat konusunda haklısın adet tabii ki etkliyor ama, internette gereksiz bir yüksek fiyat durumu var aslında, umarım farketmişsinizdir. Şöyle örnek vereyim, "spy cam","miniature cam" diye aratın şeker kübü kadar kameralar var, siyah beyaz, bunları en ucuz satan firma 57 Paund dan satıyor ki 400$ a satan bile var. Karaköyde ithalatcısından (sıkı durun) 15 milyona alıyorum aynı kamerayı. Hasan bey almanyadan bir katalog getirmişti, 4.5metrekare speedfoil 80€, hemde ipleri ile beraber. Bir fuardan almış arkadaşı kataloğu.
Spectre

Post by Spectre »

İp işinde kalınlığın çok önemli olduğu söyliyebilirim, Hem dacron hem dacron/Spectra karışımı hemde Spectra kullandığım için rüzgar direncini ne kadar etkili olduğunu biliyorum. özellikle bir tarafa doğru hızla uçarken ipin ne kadar fazla bombe aldığını görebilirsin. Daha öncede belirttiğim gibi malzeme Dyneema ama hangi Dyneema, aslında bu yüzden kalınlığı karşılaştıramıyorum. Halite iki tip ip vermiştim. Biri 75 kg diğeride 90kg. Sanırım her ikside 0,7 mm den daha ince idi.

Spectra ip kalınlıkları:
45 kg 0.43 mm
67.5 kg 0.56 mm
90 kg 0.64 mm
135 kg 0.89 mm

Bu ip konusunu keşke başka bir konu başlığında açsaydık, daha iyi olacaktı sanki. Herneyse ben bu konu ile ilgili başka bir başlık açtım.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

İp konusu memelilere kadar dayanınca bir mesaj sonrasında müdahale edecektim neredeyse. Neyse ki toparlamışsınız konuyu. Konuyu izleyenlerin kafası karışmaması için bu kadar dağılmamaya çalışmakta fayda var. Bazen sade ve öz anlatabilmek çok zordur.

Melih ve Ferruh konuyu ilerletiyor olmak çok güzel. Sizden daha güzel bilgiler koparabilmek için nice tartışmalar diliyorum.

Bu arada ripstop bulmak üzereyim. İz peşindeyim. Belki bu konuda rahatlayacağız.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

@ferruh
yazıları taşıma yetkisi sanırım admin panelinde var, bizim yazıları yeni açtığın başlığa taşırsan, şu senktonize takımı kurma başlığını işgal etmemiş oluruz :)

teşekkürler kolay gelsin.
Spectre

Re: İp Cinsleri ve Farkları.

Post by Spectre »

Merak edip de aratırmaya yapamayan arkadaşlar için daha detaylı bilgi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra_high ... lyethylene
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Sabri Küçük

Re:

Post by Sabri Küçük »

Altan wrote:İp konusu memelilere kadar dayanınca bir mesaj sonrasında müdahale edecektim neredeyse. Neyse ki toparlamışsınız konuyu. Konuyu izleyenlerin kafası karışmaması için bu kadar dağılmamaya çalışmakta fayda var. Bazen sade ve öz anlatabilmek çok zordur.

Melih ve Ferruh konuyu ilerletiyor olmak çok güzel. Sizden daha güzel bilgiler koparabilmek için nice tartışmalar diliyorum.

Bu arada ripstop bulmak üzereyim. İz peşindeyim. Belki bu konuda rahatlayacağız.
8 sene geçmiş hala ripstop bulmak problem. :(
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
helmer

Post by helmer »

Merhaba arkadaşlar konu üzerinden baya geçmiş ama ip konusunda şu anda nerden ve nasıl temin sağlayabiliriz?
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
mustafa-topcu

Post by mustafa-topcu »

Linkteki ip iş görür mü?
1mm kalınlığında 30kg'a kadar yük taşıma kapasitesi var.100 metre polyester.
İp örgü mü değil mi bilmiyorum.Bununla ilgili açıklama yapmamışlar.Resimden de belli olmuyor
http://www.ipvehalat.com/10-mm-Polyeste ... PR-40.html
MUSTAFA TOPCU____________________________________

Image ucurtmalar.wordpress.com
Spectre

Post by Spectre »

Küçük uçurtmalar için kullanılabilir. 1m lik Delta yada Delta conyne gibi.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Post Reply