Dikişsiz ve kumaş kullanarak DC (Delta Conyne) yapımı

Beraber uçurtma yapıyoruz.
Altan
Site Admin

Dikişsiz ve kumaş kullanarak DC (Delta Conyne) yapımı

Post by Altan »

Kağıttan ya da naylondan yapılmış uçurtmalar dayanıklı değiller. Kumaş uçurtmalar dayanıklıdır ve uzun süre kullanılır. Kumaş uçurtma yapımında dikiş pek çok insan için engel oluşturuyor. Elinde dikiş makinası olmayanlar için kumaş uçurtma yapımı düşündüm. :idea:

Malzeme:
1- 2 metre Tafeta, yani polyester kumaş. İstanbul'daysanız, Tahtakale, Merter gibi yerlerden edinebilirsiniz. İstanbul dışındaki şehirlerde durumu bilmiyorum. Eğer kumaş bulamıyor iseniz, biz size kumaş ulaştırmaya çalışırız.
2- Japon yapıştırıcı diye bilinen (CA), süper yapıştırıcı veya bally veya çift taraflı bant.
3- 6 adet 6 mm. kalınlığında, 1 metrelik tahta çıta. Yapı marketlerden edinebilirsiniz.

Image
Planın bulunduğu orjinal sayfalar için:
http://www.kites.org/tmr/delt_con_eng.htm

Kırmızı çizgiler çıtaları gösteriyor.

Uçurtmadaki en uzun çıta kanat kenarlarında: 100 cm. 2 adet. Kanat kenarının çıtadan daha uzun olduğuna dikkat edin. Çıta en üste kadar çıkmıyor.

3 adet çıta ortadaki üçgen prizmanın kenarlarında kullanılıyor. bu çıtalar için bizim ölçümüz 84 cm.

Kumaş kesimlerine gelince; her iki kanadın eş kenar dik üçgen olduğuna dikkat edin. Bir kanadın alt kenar uzunluğu 84 cm. Dik kenarlar da aynı şekilde 84 cm. Kırmızı ile gösterilen kenarlarda çıtayı tutan uçkur gerekeceğinden 2 - 2,5 cm. pay bırakın.
Last edited by Altan on Sat Jun 18, 2005 6:52 pm, edited 2 times in total.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
kaan

Post by kaan »

çok iyi yaaa
:)
Melih

Post by Melih »

CA oldukca sert bir yapıştırıcı. kırılgan olması muhtemel bir de kumaşın emiciliği fazla ise dokulara emilebilir diye düşünüyorum. Bally nasıl olur sizce?

Çift taraflı bant ile ribstop çok iyi sonuç veriyor biliyorum, ama tafetta ile denememiştim.

Bu plana göre, çift taraflı bant ile deniyeceğim bende. Biter bitmez size sonucu yazarım.

@Altan bravo, dikiş makinası kullanılmadan yapılabilmesi çok önemli gerçekten, bazılarının dikişmakinası olmuyor, benim gibi üşengeçler de, elişi dersindeki gibi kes yapıştır yapmak istiyor. Bu benim gibiler için gerçekten iyi bir örnek oldu, bakalım başka neler yapılabiliyormuş :) Heksebees yapmayı başarırsak bu konu kapanır valla :lol:
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Polyester kumaşımızı (tafeta) ölçüp, kesim yerlerini çiziyoruz.
Çizim için bir kuru boya kalemi, 1 metrelik cetvel, gönye yeterli.
Image

Kanatların yanlarında çıtaların geçeceği uçkurlar için fazlalık bırakmayı unutmayalım.

Kumaş çizimi bittikten sonra sıra kesim işlemine geliyor. Dikiş yaptığımız uçurtmalarda kesimi maket bıçağı ile yapıyoruz. Fakat biz dikişsiz yaptığımıza göre kesimi havya ile yapacağız. Buna sıcak kesim deniyor. Sıcak kesim yapıldığında polyester kumaş kenarları yanıyor ve dokuma eriyor. Böylece rüzgarda uçurtmamızın kenarlarında ip atmaları, saçaklanmalar olmuyor. Benim elimdeki havya basit bir havya. Eğer mümkünse tabanca havyalardan kullanın. Daha güçlüdürler ve kesim daha hızlı olur.
Image

Tabi kesimi yapacağınız zemin çok önemli. Havyanın sıcak ucu zarar vereceğinden uygun bir malzeme üzerinde kesmelisiniz. Tahta ya da cam üzerinde kesim yapabilirsiniz. Cam en uygunudur.
Image

Kesim sırasında havyanın yere, sandalye üstüne, koltuğa düşmemesine dikkat edin. Mümkünse havyayı koyacağınız bir malzeme bulundurun. Havya koymak için özel tablalar vardır.

Kesimi yaparken işaret parmağımla kumaşı yana itiyorum.
Image

Kesimler bitti, elimizdeki parçalar bunlar:
Kanatlar:
Image

Ortadaki üçgen prizmanın ön iki yüzü:
Image

Prizmanın arka yüzleri:
Image

Reklamlardan sonra yapıştırma ile devam edeceğiz. Ayrılmayın.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Melih wrote:CA oldukca sert bir yapıştırıcı. kırılgan olması muhtemel bir de kumaşın emiciliği fazla ise dokulara emilebilir diye düşünüyorum. Bally nasıl olur sizce?
İlk diktiğim uçurtma fener uçurtma idi. Kumaş çıtalardan sıyrılmasın diye tahta ve kumaş arasına japon yapıştırıcı sürmüştüm. İyi sonuç vermişti. Zaten bu dikişsiz uçurtma fikri ta o zaman kafamda oluştu.

Emiciliğin fazla olması daha iyi sonuç verebilir. Bu yapımda çiçekçilerde bulunan, daha önceki yapımlarda da tavsiye ettiğimiz kumaş kullanılabilir. Deneme yapmak en iyisi.

Yapıştırıcı olarak bally olur gibi görünüyor. Farklı yapıştırıcılar deneyeceğim. Özellikle en ekonomik ve en kolay bulunur yapıştırıcı en makbulü.
Çift taraflı bant ile ripstop çok iyi sonuç veriyor biliyorum, ama tafetta ile denememiştim.
Sanırım aynı sonucu verir. Dikiş sırasında kullandığım kağıt maskeleme bandı oldukça iyi tutunuyordu.

Bu plana göre, çift taraflı bant ile deniyeceğim bende. Biter bitmez size sonucu yazarım.
Seviniriz. Ne kadar çok seçenek olursa o kadar iyi.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Buda DC için yaptığım hesap makinası. değişik ölçülerde DC ler tasarlayabilirsiniz.

Adresi: http://www.melihkarakelle.com/delta_conyne.html
Last edited by Melih on Sat Aug 12, 2006 11:18 am, edited 1 time in total.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Teşekkür ederiz. 8)
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Teşekkür benden, Hesap makinası sayesinde 3mm lik çıtalarım ile 60 cm boyunda bir DC yapabileceğim :)
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Çeşitli yapıştırıcılar denedim. İçlerinde en iyi sonucu çift taraflı bant ile aldım. Japon yapıştırıcının hem pahalı olması, hem uygulamadaki sorunları nedeni ile kullanımı uygun değil. Çift taraflı bandın en iyi özelliği eğer bir açılma sorunu olursa tekrar yapıştırılabilmesi.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Çift taraflı bant ile yaptığım Conyne de yaşadığım açılma sorununu dediğin gibi yapıştırarak halledebildim.

Ancak kumsalda uçuranlar için kötü haber, yanınızda yedek bant taşıyın, açılan yere kum yapışırsa bir daha bant tutmuyor, yenilemek gerekiyor.

Çifttaraflı bantlar oldukça kullanışlı ve ucuz, 8mm genişlikte olanı bauhouse da 1YTL civarında 1.8YTL civarına 2-3cm lik olanları bile mevcut. Bu bant kuvvetlendirilmesi gereken kenarlarda, kenara yapıştırılıp kendi üzerine katlanırsa da son derece iyi iş görüyor.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Yapıştırılmak üzere kestiğimiz kumaşları ve fiber çıtaları bir araya getiriyoruz. Fiber çıtalar 3 mm. kalınlığında. Esnemeleri dc için avantaj sağlıyor. Uçurtmayı daha dengeli yapıyor. Ayrıca tahta çıtadan daha ucuz olduğu için fiber tercih ettim.
Image

Kenarlara çift taraflı bandımızı yapıştırıyoruz.
Image

Bandı kumaşa yapıştırdıktan sonra üstündeki kağıdı çekiyoruz ve çıtayı fotoğrafta görüldüğü gibi bandın ucuna yapıştırıyoruz.
Image

Bantlı bölümü katlıyoruz ve yapıştırma işlemi bitiyor.
Image

Son aşamada dikkat edilmesi gereken bir noktayı hatırlatmak isterim.
Rüzgar altında uçurtmanın tüm yükünü çeken üçgen pirzma bölümün ön yüzeylerini tutan kısımlara fazladan bir yapıştırma gerekecek.
Image

Üçgen parçanın bir ucunu yapıştırdıktan sonra içte kalan kısma koli bandı yapıştırarak güçlendiriyorum.
Image

Image

Geriye uçurtmayı gerdiren çıtanın nasıl tutturulacağı kalıyor.
Ama önce reklamlar.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kısa bir aradan sonra devam ediyoruz.

Uçurtma bittikten sonra sıra delme işlemine geldi.
Önce arka tarafı çeviriyoruz ve yerini işaretlemek için gerdirme çıtasını yerleştiriyoruz.
Image

Sonra delik açacağımız yeri işaretliyoruz.
Image

Uçurtmanın denge iplerinin bağlanacağı ön kısım, yani üçgen prizmanın uç orta kısmlarını işaretliyoruz.
Image

Havyamızı ısıttıktan sonra işaretli yerlerden ip geçecek şekilde deliyoruz.
Image
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Nihayet DC'yi deneyebildim.

Çift taraflı bant kullanarak yapılan uçurtmamız gayet mükemmeldi, sorun çıkarmadı. Rüzgar güçlüydü ve bantlarda hiç açılma olmadı.

Image
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Altan,
Tebrikler . Plan ve yapım fotoğrafları çok detaylı ve herşey anlaşılabiliyor. Sen bu hızla bir DC tren yapabilirsin. Double DC de güzel bir uçurtma . Onu da böyle fotoğraflayarak yaparsan büyük bir iyilik yapmış olursun.

Ben de bir DC yapayım artık.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kendime bir DDC yapacağım. Online yapıma koymaya gerek yok. Plan yeterli olur. Online için yeni uçurtma planı seçelim. Yapımı kolay, gösterişli bir uçurtma bulalım.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Post Reply