Alternatif Çita

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
murat köse

Alternatif Çita

Post by murat köse »

Altan beyin mekik planını uygulamaya karar vermiştim. Ama önümde malzemeler ile ilgili olarak bazı engeller vardı. Uçurtma yapımında ana malzemelerden biri olan kumaş konusunda az çok birşeyler öğrenip çita türlerini araştırmaya başlamış, karbon ve fibere alternatif olacak daha uygun ve daha kolay bulunan ne kullanabilirim diye düşünürken dün gittiğim yapı markette 3 metrelik ve çok hafif pvc elektrik tesisat boruları gördüm.Fiyatlarıda 3,5 tl civarındaydı. Bu boruları istediğimiz boyutta kolayca kesebilir ve yine aynı stantta satılan ek bağlantı elemanıyla istediğimiz gibi birbirine bağlantı yapabiliyoruz. Bu sayede büyük boy uçurtmaların çitalarını 2 parça halinde yapmak çok avantajlı hale gelir. Aradığım ürünü bulmuştum. Uçurtmamı bu malzemeden yapmaya karar verdim. Umarım bu borular beni yarıyolda bırakmaz.

Az önce internetten bu boruların daha değişik türleri varmı diye bakarken Hakan Plastik tarafından piyasaya yeni çıkartılmış bir pcv boru gördüm. Ürünün ismi ''Hakan faser Camelyaf Takviyeli PPR Boru'' olarak geçiyor. İsminden de anlaşıldığı gibi içinde bir katman cam elyafı karışımlı bir katman var. Bu ürün tahminime göre elektrik borusundan biraz daha ağır. Ürünü piyasada araştırıp, görüp bakacağım. İşimize yararmı yaramazmı bir fikrimiz olur. Sizce bu cam elyafının bize bir faydası olurmu? Çitadaki esnemeyi, dayanıklılığı olumlu yönde etkiler mi?
MURAT KÖSE - KADIKÖY - 1979
Spectre

Re: Alternatif Çita

Post by Spectre »

Merhaba,
hangi çapta kullanmayı düşündüğünüzü bilmiyorum ama muhtemelen uçurtmanız çok ağır olacaktır. Karbon ve cam kullanmanın dayanıklılık dışında başka bir özelliğide esneyebilmeleri saha sonra da eski hallerine dönemleridir. Bu şekilde deforme olmazlar. Ancak boru eğildiği zaman deforme olacaktır.

Bence karbon ve cama en güzel alternatif ahşap çıta. Gürgen ya da kayın hem çok dayanıklı hem de hafiftir (tabi cam yada karbon kada değil). sert aluminyum borular var ama fiyatları çok ucuz değil. Ayrıca aluminyumda eğilirse şekli bozulacaktır.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Ben daha önce yapı marketlerde o tip borulara bakmıştım. Ferruh'un da dediği gibi ağırlık sorunu var. Ama asıl sorun onların yeterince sert olmamaları. Belki sizin bulduğunuz ürün farklıdır.

Benim uçurtmamdaki çıtalar bambu. Bambu hem ucuz, hem sağlam bir malzeme. Yapı marketlerden almıştım.
Fevzi şu linki yollamıştı.
http://www.ucurtmakulubu.com/forum/view ... f=7&t=1552

Mekikte dikey çıtaları kayın, gürgen gibi sağlam çıtalardan yapabilirsiniz. Fakat yatay çıtaya yük biniyor. Onun bambu ya da karbon olmasında fayda var. Ferruh elindeki fazla karbon çıtaları satıyordu.

Yeni malzemeleri de buldukça incelemeye devam.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
murat köse

Post by murat köse »

Bu gün çıkıp etrafımdaki nalbur ve elektirik malzemeleri satan yerlere bakındım. Orada bulduğum borular dün gördüğüm ve almaya niyetlendiğim borulardan çok farklıydı. Nalburun teki bir boru gösterdi su borusu gibi birşeydi. Bu tarz bir boru ile uçurtmamın uçması imkansız gibi birşey olur herhalde. Diğer bulduğum elektrik borularıda rulo halinde satılan, çok esnek, yumuşak borular. Bunlarda dün gördüklerimden değildi. Yakın zamanda tekrardan bauhausa gidip oradan o boruyu ve ek bağlantı elemanlarını alıp denem yapmak. Ağırlık sorunu çıkartacağını pek sanmıyorum. Elime alıp baktığımda tahminimden daha hafif olduğunu gördüm ve alıp baktığım parça 3 mt boyundaydı. Eğerki tahminimden daha fazla bir esneme yaparsa onada başka bir çözüm düşünürüz :?: 8)
cekmece

Post by cekmece »

murat köse wrote:dün gittiğim yapı markette 3 metrelik ve çok hafif pvc elektrik tesisat boruları gördüm.Fiyatlarıda 3,5 tl civarındaydı. Bu boruları istediğimiz boyutta kolayca kesebilir ve yine aynı stantta satılan ek bağlantı elemanıyla istediğimiz gibi birbirine bağlantı yapabiliyoruz. Bu sayede büyük boy uçurtmaların çitalarını 2 parça halinde yapmak çok avantajlı hale gelir.
Murat Bey bu tesisat boruları bizim eskiden tüftüf oynarken kullandığımız elektrik tesisat boruları kadar geniş mi? tesisat borularının çapları benim bildiğim 1 cm civarlarında oluyordu.
murat köse

Post by murat köse »

cekmece wrote:
murat köse wrote:dün gittiğim yapı markette 3 metrelik ve çok hafif pvc elektrik tesisat boruları gördüm.Fiyatlarıda 3,5 tl civarındaydı. Bu boruları istediğimiz boyutta kolayca kesebilir ve yine aynı stantta satılan ek bağlantı elemanıyla istediğimiz gibi birbirine bağlantı yapabiliyoruz. Bu sayede büyük boy uçurtmaların çitalarını 2 parça halinde yapmak çok avantajlı hale gelir.
Murat Bey bu tesisat boruları bizim eskiden tüftüf oynarken kullandığımız elektrik tesisat boruları kadar geniş mi? tesisat borularının çapları benim bildiğim 1 cm civarlarında oluyordu.
İç çapları hemen hemen 1 cm civarındaydı. Bu boruların bir kaç türü varmış. Bazı modeller ağır tip, bazıları hafif tip, bazılarıda ekstra hafif tip diye geçiyor.Anladığıma göre bu model farklılığı içinden geçen kablonun akım direncine göre değişiyor. Eğerki yüksek voltaj taşıyan bir kablo geçecekse ağır tipler kullanılıyor, normal akım taşıyan bir kablo geçecekse daha hafif tipler kullanılıyor. Bizim kullanacağımız model en hafif modeli olacak.
Post Reply