Malzeme ve Yapım Hakkında

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
emeko

Malzeme ve Yapım Hakkında

Post by emeko »

Arkadaşlar merhabalar.Uçurtma merakı beni sardıktan sonra babamla bir uçurtma yaptık ve dün Avcılar sahilindeki müthiş rüzgarla ipimin sonuna kadar havalandırdım.Uçurtmam 3 çıtalı klasik bir uçurtmaydı uzun süre uçtuktan sonra kırtasiyeden almış olduğum naylonu yapıştırdığımız yerlerden ayrıldı ve uçurtmam devrildi.Daha sonra tekrar yapıştırıp uçursamda yeniden yapıştırdığım yerlerinden ayrıldı ve elimde sadece çıtalar ve kuyruğu kaldı :(

Bu zevkli uğraşı daha profesyonel ve sağlam bir hale getirmek için size bazı sorular sormak istiyorum.

* Uçurtmam için kaliteli muşamba ya da naylonu nereden bulabilirim.(kırtasiyeden almış olduğum çok inceydi ve rüzgara yarım saat kadar dayanabildi)

*Uçurtmanın kuyruk uzunluğu ne kadar olmalı? Kuyruk yapımında nelere dikkat etmem gerekiyor?

*Son sorumda; ip kenarından kıvırarak yapıştırdığım naylon kenarını aynı zamanda bant ilede yapıştırsam nasıl olur?

Hepinize teşekkürler.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bant ile yapıştırma yapmak yeterli olur. Naylonlar dayanacaktır.

Kuyruk uzunluğu uçurtma boyutuna göre değişir. Uçurtmanın dengeli ve sabit uçmasını sağlayacak kadar uzun olması gerekir. Kuyruk uçurtmanın en gösterişli bölümü olabilir. Kuyruğu özenli yapmak da fayda var.

Biz uçurtmalarımızı polyester kumaş ile yapıyoruz. Tafeta da deniyor. Tafeta kumaş çift taraflı bant ile oldukça güçlü bir şekilde yapıştırılabiliyor. Kumaş ile yapılan uçurtmalar uzun yıllar dayanıyor.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
emeko

Post by emeko »

Kuyruk yapımında nelere dikkat etmem gerekiyor? Çıta boyutuna göre mi belirlemeliyim kuyruk uzunluğunu?Kuyruk konusunda biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Sizde Küçükçekmecedesiniz ,Avcılar sahilinde uçuruyorsanız bir gün eşlik etmek isterdim size.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Her pazar, hava uygunsa, Yeşilköy'de buluşmaya çalışıyoruz. Buluşmalar için mutlaka etkinlikler bölümünde başlık açıp, duyuru yapıyoruz. Avcılar sahilini özellikle buggy için denemek istiyorum. Tabi Melih'ten benim tekerleksiz 3 tekeri alabilirsem.

1 metre boyunda çıta ile yapılan altıgen uçurtma için 5 metre kuyruk iyi olur.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Ümit KARAKAYA

beynimdeki tafeta karmaşasını çözelim mi?

Post by Ümit KARAKAYA »

Bugün Antalya'nın en kapsamlı kumaş dükkanına gittim. Tafeta'yı sordum. Abiye elbislerde ve perde gibi işlerde kullanıyorlarmış. 3 metre eninde ve metresi 12 milyon lira. Bir de bana praşüt kumaşı diye adlandırdığı (dükkan sahibinin) tıpkı tafeta dediği gibi ama esnek bir kumaş daha gösterdi bunun da eni 1,5 metre ve metresi 6 milyon lira imiş. sanıyorum tafeta denilen kumaş bana gösterilen kumaş olsa gerek doğru mu? yani abiye elbiselerde. gelinlik, nişanlık perde v.s kullanılan kumaş sizin tafeta diye adlandırdığınız kumaşla aynı mı... Valla ben bu işi çözeceğim kim ne dersin. karbon çubuk, ve kumaş sorunun bir çözersem görün bu siteye ne uçurtmalar yapıp fotoğraflarını göndereceğim. beni de zehirlediniz helal olsun...Ama bu güzel bir zehir
Sechkyn

Post by Sechkyn »

Ümit Bey;

Geçen sene kumaş dükkanına gidip TAFETTA kumaşı tarif edince bana bir kumaş verdiler.
Bende hayatımda TAFETTA görmediğimden aldım ve uçurtma diktim.
Fakat anladım ki bene verdikleri kumaş babannelerin kullandığı ASTAR kumaşı imiş. bir işe yaramadı....:cry: çöpe attım onca emeği

Sonra MaRTI sayesinde kontakt buldum ve gittim gerçek kumaşı aldım.

Bu adrese bakasanız:
ELİTEKS TEKSTİL
www.eliteks.com
0212 553 8499
Merter istanbul.

Tafetta özellikleri:
Sıra NO: T-1018
%100 naylon
150cm 90gr/m
(AC+WR)

Bu adamlar kargo ile size istediğiniz metrelerde gönderim yapabilirler sanırım.
Eğer sipariş verirseniz, kutunun içine Tafetta kartelası koymalarını söyleyin.
Böylece ileriki siparişlerinizde renk koduna göre daha net sipariş çekebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Sevgiler,
Seçkin Barlas
emeko

Post by emeko »

Altan wrote: 1 metre boyunda çıta ile yapılan altıgen uçurtma için 5 metre kuyruk iyi olur.
Ben altıgen ucurtmamın kuyruğu ile iki soru sormak istiyorum.

*İpe dizdiğim naylon parçalarının belli bir uzunluğu olmalı mı ?
*Ve onları hangi aralıklarla ipe dizmem gerekiyor?

(Bilmiyorum çok mu ayrıntıya girdim ama :)
Özgür Emek
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Denemek en iyisi. Çok sıkı ya da çok gevşek yapmadığınız sürece sorun olmaz. Kuyruk uçurtmada denge sağladığı kadar görsel açıdan da önemlidir. Yoksa zaten biz çevremizde kısa kuyruklu dengesiz uçan uçurtmalar gördüğümüzde kuyruk ucuna ilave ıvır zıvır bağlıyoruz. Erhan bey küçük boy bir pet şişe bağlar ve içine gerektiği kadar kum koyar. Ağır gelirse biraz boşaltır.

Görünüş açısından cılız olmayacak bir yoğunluk yeterli. Çok yoğun yapınca bu defa ağırlık yapabilir.

Biz kuyrukları tafeta (ripstop olanlar ripstoptan) dikeriz. Boru şeklinde. Piyasada satılan bazı uçurtmaların içinden naylon şerit çıkıyor. Örneğin yol kenarlarına gerilen kırmızı, beyaz naylon şeritlerden 5-6 metre ve hatta daha uzun kesip bağlayabilirsiniz. Evdeki ince kumaşlardan da şerit hazırlayabilirsiniz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
emeko

Post by emeko »

Altan wrote:Denemek en iyisi. Çok sıkı ya da çok gevşek yapmadığınız sürece sorun olmaz. Kuyruk uçurtmada denge sağladığı kadar görsel açıdan da önemlidir. Yoksa zaten biz çevremizde kısa kuyruklu dengesiz uçan uçurtmalar gördüğümüzde kuyruk ucuna ilave ıvır zıvır bağlıyoruz. Erhan bey küçük boy bir pet şişe bağlar ve içine gerektiği kadar kum koyar. Ağır gelirse biraz boşaltır.
Babam da ağaç dalı eklemişti kuyruk sonuna.Pek bir havalı olmuştu esasında.
Özgür Emek
Post Reply