Türk Hava Kurumu Uçurtmaları thkpilotshop.com

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
0guzkan

Türk Hava Kurumu Uçurtmaları thkpilotshop.com

Post by 0guzkan »

Merhaba,

biz daha çok uçuş malzemeleri ve pilot malzemeleri satışı yapmaktayız fakat bu bu sezon için çeşitli uçurtmalar getirttik uygun fiyatta başlangıç uçurtmaları ve çeşitli stunt kite lar. ilginizi çeker umarım.

http://www.thkpilotshop.com/KITES,LA_446-2.html
Altan
Site Admin

Re: Türk Hava Kurumu Uçurtmaları thkpilotshop.com

Post by Altan »

Haber için teşekkürler. Hemen sipariş verdim. Bir de yelken kanat ile türkiye turu DVD'sini de ekledim. Cuma'ya kadar gelirse hafta sonu test edebiliriz. Umarım uçurtmalar güzeldir ve çok kişi bundan yararlanır.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kargo ertesi gün gelmiş. Sipariş çabuk hazırlanıp gönderilmiş.

Image

Uçurtmaların web sitesinde ripstop olmadığı belirtilmiş. Fakat gelen malzeme üzerinde ripstoplardaki gibi bir kaplama var. Bu kaplama esnemeyi biraz engelliyor. Kumaş ağırlıkları biraz fazla. Bizdeki tafeta kumaşların kaplamalı hallerini düşünün.

Image

En minik uçurtmamız sled uçurtma.
Kaplama kumaşı biraz kağıtsı hale getirmiş. Sled uçurtmanın tüplerinin rüzgarda açılması gerekir. Pakette buruşmuş durumdaki tüplerin rüzgarda açılması biraz zor görünüyor. Kumaş ağır kalıyor bu boy bir uçurtma için. Ama kalınlık kuvvetli bir rüzgarda formunu korumasına ve uçmasına yardımcı olacaktır. Elimle sağa sola sallayarak uçurabildiğim kadarıyla iyi görünüyor. Yanında ince bir ip var. Satış fiyatı 4 TL.

Image

Stunt - Delta uçurtma biraz küçük görünüyor. Büyük ihtimalle kumanda etmesi çok zor olacak. Çıtalar fiber ince çıta. Uçurtmaya göre yeterli gibi görünüyor. Ana gerdirme çıtası üzerindeki "T" bağlantılar gevşek ve oynak durumda. Küçük gerdirme çıtalarının yerleri kayabilir. Kayma yaparsa bantla sabitlemeyi deneyebilirim. Denge üzerindeki ipe bağlantı noktaları plastik halka. Yanında gelen ipler oldukça uzun göründü gözüme. Açıp bakmış değilim uzunluğuna sadece sarılı haliyle tahmin yürütüyorum. Küçük olduğu için kumanda zor olacak, fakat uzun ipler tolerans sağlayabilir. İp kalitesi stunt uçurtma için kesinlikle uygun değil. İpler örgü değil, burgu sarım. Uçuş sonrası burulma yaşanacaktır. Ayrıca gerdirilmiş ip değil. Uzunlukları da düşünülürse uçuş sırasında çok esneyecektir. Deneyip göreceğiz. Satış fiyatı 12 TL.

Image

Image

Power kite diye satılan uçurtmanın tabii ki power kite ile bir ilgisi yok. Bu sadece basit bir 2 ipli foil uçurtma. Elimle denge iplerinden çekerek havalandırdığım kadarıyla iyi gibi göründü bana. Alt yüzündeki kumaş kaplamalı, üst yüzdeki kumaşta kaplama yok galiba. Denge bağlantıları plastik halkaya toplanmış. Uçurtma üzerinde sabitlenmemiş. İplerin karışmaması için aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi bir bağlantı yapmanızı tavsiye ederim. Yanında çıkan ipler stunt - delta uçurtmanın yanında gelen iplerle aynı. Yani iplerle olan sorun burada da geçerli. 15 TL. satış fiyatı ile şimdilik bana fiyat - performans uçurtmamız bu olacak gibi görünüyor.

Image
İplerin karışmaması için halkalardan sabitleme yapabilirsiniz ya da uçurtmanın alt ucunda bulunan iki kumaş halkaya ip takıp lark düğümü ile sabitlemelisiniz.

İki ipli uçurtmaları önce kendi ipleriyle, sonra daha uygun, kaliteli iplerle deneyeceğim. Böylece uçurtmaların performanslarını daha iyi test edeceğimi düşünüyorum.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Halit
Site Admin

Post by Halit »

İnceleme için teşekkürler.
Böyle uçurtmaların hem de böyle uygun fiyatlarla bulunabilmesi çok iyi.

Siteden link bile verilebilir.

Çinde mi yaptırılmış.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Ürünün nerede üretildiği yazmıyor, ithal edildiği belirtilmiş. Muhtemelen Çin üretimidir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Testlerimizi yaptık. Uçurtmalar beklenmedik bir şekilde yetersizdiler. Minik sled uçurtma yine en iyisi sayılır. Uçtu mu uçtu. Ama tahmin ettiğim gibi tüpler açılmıyor. Bir şekilde havada kaldı işte. Verilen paraya kesinlikle değmiyor. İkinci olarak 2 ipli stunt zaten daha önce bahsettiğim T bağlantılardan birinin alana gittiğimde paketten düşmüş olduğunu gördüm. Kaybolacaklarını tahmin ediyordum. Kalan T bağlanıtıyı bantla sabitlerken, diğer çıtayı bantlarla ana gerdirme çıtasına sabitledim. Tahmin ettiğim gibi kontrol edilmesi çok çok zor. Daha önce 2 ipli uçurmamış kişilerin bu uçurtmayı uçurabileceklerine ihtimal vermiyorum. En umutlu olduğum foil uçurtma ise şok ediciydi. 2 ipli olduğu halde hiç bir yere kımıldamayan bir uçurtmayı ilk kez gördüm hayatımda. Yere yakın bir şekilde havada kalıyor. Tek ipli uçurtma gibiydi. Çok güldük. Sonuç felaket. İyi bir iple uçurtmayı denemek aklıma bile gelmedi bu durumda. Bu uçurtmalar şimdiye kadar gördüğüm en kötü uçurtmalardı ve THK Gökçen'in bunları acilen satıştan çekmesi gerekiyor. Sevgili THK lütfen bize uçabilen, işe yarayacak, düzgün uçurtmalar getir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Altan abi. Ürün satış yerine de belirtilmelimidir ki? Başkalarının canı yanmasın.
Bilgilerinize...
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
hazerfan

Post by hazerfan »

www.thkpilotshop.com adresinde satışa sunulan uçurtmaları 12.02.2012 tarihinde görmüştüm.
Aklıma ilk olarak, THK'nın 29.12.2010 tarihli uçurtma ihalesi ve benim bu ihale için THK'na gönderdiğim uyarı mesajları gelmişti.
Cevap ve uyarılarımı içeren yazının bir kısmı aşağıdaki gibi olup, dilerim bu uçurtmalar, o zaman ihale edilen uçurtmalar değildir.
Yoksa, üşenmeyip o kadar uyarmamın boşa gitmesi ve THK'nın bile bile hata yapmış olması çok üzücü.

THK'nın teklif isteme formuna verdiğim yanıt aşağıdaki gibidir:

TÜRK HAVA KURUMU GENEL BAŞKANLIĞI
İHALE ve KONTRAT YÖNETİM MÜDÜRÜLÜĞÜ
Sayın Ci*at Ta***nç dikkatine:

..............
..........
........
THK için ürettirmeyi planladığınız uçurtmalarla ilgili olarak oluşturduğunuz şartnamede belirtilen ölçüler ve malzeme hatalıdır.
HAZERFAN UÇURTMA SANAYİ olarak firmamızın böyle yanlış bir şartnameye teklif vermesi ticari ve ahlaki açıdan mümkün değildir.

THK olarak sizin de bu şartnamede belirtilen ürünleri sipariş vermeniz son derece yanlış sonuçlar doğuracak olup, ortaya çıkan uçurtmalar uçmayacaktır.
HAZERFAN, şartnamenizdeki ürünleri ancak ve ancak “uçmayacağını garanti ettiği” ve “THK’nun da uçmayacağını kabul ettiği”
bir sözleşme ile üretmeyi kabul eder. Bu durum hiçbir zaman kabul edilebilir olmayacağından, şartnamenizdeki çizimler,
yeniden hesaplanıp ölçülendirilerek teknik çizimlerle birlikte EKTE gönderilmiştir.
Şartnamenizi, yeniden ölçülendirilmiş çizimler doğrultusunda, yeniden oluşturmanızı ve
tüm üreticilere bu düzeltmelerden sonra yeniden göndermenizi tavsiye ederiz.

TEKLİF İSTEME FORMU’nuzun ve ŞARTNAME’nizin hangi üretici ve ithalatçıların elinde dolaştığından haberdar biri olarak,
ürünleri ucuza mal etmek için, bu işin ölçüleri vererek
Türkiye’de herhangi bir konfeksiyon atölyesine verebileceğinizi veya
her şeyin daha ucuzunu bulabileceğiniz Çin’den de sipariş edebileceğinizi tahmin ediyorum.

Fakat, uçurtma üretmenin,
konfeksiyondan ibaret olmadığını ve
üreticinin bir uçurtma ürettiğinin bilincinde olması gerekli olduğunu önemle belirtmek isteriz.
Yoksa, bugün uçurtma üreten tüm firmalar, giyim eşyası üreten tekstil atölyeleri olurdu.

Bu nedenle, siparişinizi, firmamız dışında bir kuruma ürettirecek olursanız dahi,
sözleşmeye imza atmadan önce, numune talep etmenizi,
bu numuneyi isterseniz bizimle,
bize güvenemez iseniz,
Türkiye’nin en iyi uçurtmacılarının bir araya geldiği
MARTI UÇURTMA KULÜBÜ (http://www.ucurtmakulubu.com) üyeleri ile paylaşmanızı ve denemelerini rica etmenizi,
gerekli görülürse değişiklikler yapılması yönünde tavsiyeleri dikkate almanızı ve
ondan sonra ürettirmenizi önemle tavsiye ve temenni ederiz.
................
........
...
İçim - Dışım - İşim - Gücüm Uçurtma - www.ucurtma.com
hadi_bea

Post by hadi_bea »

Anlaşılan pek dikkate almamışlar. Uçurtmalar bir hayli kötü çıkmış.
GÖRKEM ÇORLU
~~~~~~~~~~~~~~~~~
RÜZGARIN OĞLU
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Bir gün ben de uçucam...
Post Reply