Yol Göstericilere İhtiyacım Var

Beraber uçurtma yapıyoruz.
Post Reply
cokmutlu

Yol Göstericilere İhtiyacım Var

Post by cokmutlu »

Merhabalar.. Çocukken kağıtlardan, bayrak çıtalarından, kap kağıtlarından ve bakkal poşetlerinden yaptığım uçurtmaların üstünden tozlu ve uzun yıllar geçmişti... Bir de fark ettim ki çocukken bana öyle eğlenceli vakit geçirten bu minik oyun arkadaşları kızımın hayatında yok... Gerçi ona başka türlü hobiler edindiriyorum, maksat hayatın televizyondan ve ileride sıkı bir tempoyla gireceği dersler ve sınavlar maratonundan ibaret olmadığını kavraması.. Ne kadar çok hobiyle tanıştırabilir, ne denli yaratıcılığını geliştirmesine ön ayak olabilirsem o deni faydalı göreceğim kendimi..

Bu uzun girizgahtan sonra (foruma yeni katıldım, bu ilk tanışmam olduğu içindi) durumumu izah edeyim.. Evet, uçurtma yapmak istiyorum fakat çocukluğuma nazaran biraz daha profesyonelce birşeyler üretmek niyetindeyim. Bulunduğum il itibariyle her malzemeyi bulmam zor, internetten sipariş işine de kalkışamam, maddi sebeplerden ötürü.. Çıta bulmak mesele değil, ip de.. Kafama takılan şu kumaş konusu.. Her kumaştan yapılabilir mi? Aslında benim aklımda reklamcıların kullandıkları yapışkanlı folyolar var. Şeffaf bir muşamba yahut plastik zemine, rüzgarın değmediği tarafa bakacak şekilde reklam folyoları yapıştırılarak istenilen desen ve renkler sağlanamaz mı? Evde bir de ufak bebeğim var, dikiş makinası kumaş falan sıkıntılı işler şu aşamada..

İlk etapta biri altıgen (kızım için pembe renk) biri de dönerli kutu olmak üzere iki adet uçurtma yapmayı düşünüyorum. Elimde yukarıda bahsettiğim reklam folyolarının arkasından çıkan kağıtlardan var (çoğu akvaristte vardır bundan). Üzeri belinli aralıklarla karelere bölünmüş olduğu için, gerek keserken gerek renklendirme aşamasında kolaylık sağlayacağını sanıyorum. Ağırlığı konusunda ise işe yarayıp yaramadığını ancak yapım aşamasını geçip sahaya çıkınca göreceğim..

Kumaş konusunu netleştirebilirsek, buralarda kolayca bulabileceğim (tafeta diye bişeyden bahsediliyor, hakkında bilgi sahibi değilim) bir kumaş varsa ileride denemek istediğim bir uçurtma türü de aşağıdaki linkte.
http://www.youtube.com/watch?v=5KwIzS7Wd3A
Bu şekilde tasarlanmış bir uçurtmada balık figürü çüzmek ve kocaman bu balığın havada kuyruk sallayışını izlemek benim içinmuhteşem olurdu.. Aslında bir dansöz figürü de yakışabilir, durmadan göbek sallayan.. :lol:

Tabi işin üstadları aynı bu şekildeki bir uçurtmada şanlı ay yıldızımızı göklerde dalgalandırsa işte o en güzeli olur..

Deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler...

NOT: Konuyu yanlış yere açmışsam eğer, moderatörler uyarırlarsa sevinirim. Forumda yeniyim..
Bir yerde su ve hava varsa, orada hayat vardır...
Makbule Saçmalı (Aquarist)
cokmutlu

Re: Yol Göstericilere İhtiyacım Var

Post by cokmutlu »

http://www.kumasci.com/Shop/default.asp ... 0000000000

Böyle bir internet sitesi buldum, özellikle pilsa kumaş kategorisindekilerin açıklamaları çok enteresan. O kadar geniş bir kullanım alanına sahip ki bu kumaş, sanki uçurtma yapımında da kullanılıyormuş da ürün açıklamasına yazmayı unutmuşlar gibi geldi bana.. :mrgreen:
led

Post by led »

@cokmutlu,
Hoşgeldiniz öncelikle. Kumaş için kapalıçarşıya bakabilirsiniz ama dikiş makinası sıkıntınız yüzünden bence vazgeçin. Forumda araştırma yaparsanız çiçekçi kumaşı ve çift taraflı bant ile çeşitli uçurtmalar yaparsınız. Hem maliyet hem zamandan kazanmış olursunuz. Ayrıca kızınızın size eşlik etmesi kolay olacağı gibi Maraş'ın poyrazında çok rahat uçurabileceğiniz uçurtmalarınız olur. Linkini verdiğiniz uçurtma da dahil:)..Birde çuval deneyin. Çok güzel uçuyor:) Sanırım 2. mesajınızdaki kumaşlar. http://www.kmtso.org.tr/firma.php?id=141
Eray Kara
cokmutlu

Post by cokmutlu »

Eray bey teşekkür ederim.. Çift taraflı bant dediğiniz sanırım benim reklamcı folyosu dediğim şeye çok benziyor. Aslında adı folyo ama folyo falan değil, tek yüzü yapışkanlı sağlamca bir cilt kağıdı gibi plastik bir malzeme. Bir de şu çuval meselesi kafama takıldı, şeker çuvalından bahsetmiyorsunuz heralde.. :shock: Çünkü onun yüzeyi pürüzlü bir doku ve hava akışını kesip rüzgara karşı mukavemet göstermez mi? Veya da bu mukavemet uçurtmanın havada asılı kalmasının püf noktası mı?
led

Post by led »

Sizin reklamcı folyosu dediğiniz şeyi bilmiyorum. Marketlerde bile satılıyor benim bahsettiğim, çift taraflı bant derseniz size çeşitli kalınlıklarda göstereceklerdir. Çuval işine gelince:), şeker çuvalıda olur kömür çuvalıda:).
Eray Kara
Post Reply