Dikişsiz ve kumaş kullanarak DC (Delta Conyne) yapımı

Beraber uçurtma yapıyoruz.
led

slm

Post by led »

güzel görünüyor...elinize sağlık
Eray Kara
Altan
Site Admin

Post by Altan »

:D
Hayırlı olsun.
Keyifli rüzgarlar dilerim.
:wink:
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Bozuk olan Java tabanlı Delta Conyne hesap makinası linki düzeltilmiştir;
http://www.melihkarakelle.com/delta_conyne.html
bilginize.
Lucky Slevin

Post by Lucky Slevin »

Merhabalar...
THY'da pilotum... Sitenizi bir süredir ilgiyle takip ediyorum ancak uçurtma yapımı hakkında hiçbir bilgim olmadığından yapmak için herhangi bir girişimim olmamıştı. Dikiş gerektirmemesi ve nispeten gözüme kolay görünmesi sebebiyle, forumunuzdaki planlardan bir DC yaptım. İlk seferinden itibaren hiç sorunsuz çok güzel bir uçuş elde ettim. Sizlere Türkiye'de tek kaynak olan bu forumu kurduğunuz ve yaşattığınız için teşekkürler ediyorum. Sevgiler...

Barış Kuleli
Spectre

Post by Spectre »

Asıl biz uçurtma yaptığınız için size teşekkür ediyoruz. Kulübümüzün amacına ulaştığını görmek bizi çok mutlu ediyor.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
sertanceylan

Post by sertanceylan »

merhabalar...

arkadaşlar slm size ilk dc min resmini göstermek istiyorum. bugün fevzi beyin sayesinde resimgalerisi.net ile tanıştım.

sn Fevzi Kır ve Ziya abiye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
yeni bir kardeşiniz olarak artık sizlere her uçurtmamı resimleyeceğim. tabiki fevzi beyin ve ziya beyin yardımlarına çok ihtiyacım olacak uçurtma yapabilmem için..
http://www.resimgalerisi.net/sertanceyl ... p?sid=1083
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

ilk once ustalarima selamlar forumu yeni buldum 1 haftadir aktive bekliyordum sagolsun yardimci oldular soruma geceyim benim izmirde dolasmadigim yer kalmadi bu kumasi bulamadim siz yollayabilir misiniz?birde ayni model naylon ile yapilabilir mi?
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kumaş bulamadıysanız sorun değil. Naylon ya da başka malzemeleri tabii ki kullanabilirsiniz. Kumaş olursa daha dayanıklı ve renkli uçurtmalar yapmak mümkün oluyor. Yakın zamanda bir alım yapılırsa diğer şehirler de alıma katılabilir.

Sertan Ceylan'a gecikmiş cevap. Tebrikler. Yeni uçurtmaları da bekliyoruz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

Altan wrote:Kumaş bulamadıysanız sorun değil. Naylon ya da başka malzemeleri tabii ki kullanabilirsiniz. Kumaş olursa daha dayanıklı ve renkli uçurtmalar yapmak mümkün oluyor. Yakın zamanda bir alım yapılırsa diğer şehirler de alıma katılabilir.

Sertan Ceylan'a gecikmiş cevap. Tebrikler. Yeni uçurtmaları da bekliyoruz.
Hemen naylondan yapayim guzel olursa kumas kargola alirim sagol Altan abi.
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
yuzuakyener

Post by yuzuakyener »

Arkadaşlar ben de yeni bir üyenizim. Okulumuzda düzenlenen bir uçurtma şenliği vesilesiyle içimde yıllardır coşup kabarmayı bekleyen uçurtma yapma hevesim gizil kimliğinden kurtuldu :lol:

Bugün ESAdan Arzu hanımla görüştüm ve DC için 3mm'lik 50M fiber çubuk almaya karar verdik. DCdeki ana çıta bir metre olacak şekilde Melih Hocamızın hazırlamış olduğu hesap makinesi ile bir kaç tane DC yapmayı planlıyoruz. Sizce bu çıta türü uygun mudur?

Kumaş olarak Polyester bulamazsak ne tavsiye edersiniz. Yani bir mefruşatçıya gittiğimizde hangi özelliklerde bir kumaş istemeliyiz.

Forumdaki güzel uçurtmalara sahip olabilmek dileğiyle saygılarımı sunarım.
Yener YÜZÜAK
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Hoşgeldiniz.

Kumaş uçurtmayı daha uzun ömürlü yapıyor. Ayrıca renk açısından da iyi bir çözüm sağlıyor.

Kumaşın
- hafif
- sağlam
- ucuz
- renkli
- rüzgar geçirmez
- esnemez
olması önemli. Bu özellikleri sağlayabileceğiniz her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz. Polyester kumaşlar ucuz, renkli, rüzgar geçirmez ve sağlam. Hafiflik ve esnemezlik konusunda uçurtma için kullandığımız özel ripstop polyesterler kadar iyi değiller. Fakat tek ipli uçurtmalarda gayet iyi iş görüyorlar. Ayrıca dikiş makinası olmayanlar için çift taraflı bantla yapıştırmak gibi bir kolaylığı da var.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yuzuakyener

Post by yuzuakyener »

Çok teşekkürler Altan Bey. Aşağı yukarı ben de aynı özellikleri tahmin etmiştim. Ama esnemezlik aklıma gelmemişti. Bir bilene sor diye boşuna dememişler :D Umarım sayenizde güzel bir şenlik geçireceğiz. Takıldığımız diğer noktalarda da yardımcı olacağınıza eminim.

Okuyabildiğim kadar konuyu okumaya çalıştım. Forum genelinde çok saygın ve sıcak bir ortam var. Tıpkı benim Toshiba forumum gibi. Burada da pek yabancılık çekmeyeceğim anlaşılan :wink:
Yener YÜZÜAK
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Teşekkür ederiz. Umarız forumda iyi vakit geçirirsiniz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yuzuakyener

Post by yuzuakyener »

Altan Bey sonunda fiber çıtalarım geldi ve DC yapımına başladım. En büyük sorunum burada hafif bir kumaş bulamamış olmam. Hafa geçirmeyecek nitelikte ancak saten kumaş bulabildim. O da biraz ağır ama büyük bir uçurtma olacağından bu yükü kaldırabileceğini düşünüyorum. Olmazsa ile inip kumaş bulmam gerekecek.

Benim size asıl sorum gerdirme çıtası ile ilgili. Gerdirme çıtasının tam olarak nasıl takıldığını anlayamadım. Uçları biraz dışarıda gibi görünüyor. Eğer öyleyse nasıl sabitliyorsunuz. Bir de gerdirme çıtasını da 3mm fiber çıtadan yapmam sorun olur mu. Yoksa tahta çıtayı mı önerirsiniz.
Yener YÜZÜAK
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Image

Akvaryum hortumu ile şu şekilde bağlayabilirsiniz. Bir de iple bağlantı yapılıyor. Onun da fotoğrafını bulup koyacağım.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Post Reply