sunday sky

Uçurtma Festival duyuruları, festival fotoğrafları ve yorumları.
Post Reply
Altan
Site Admin

sunday sky

Post by Altan »

Fotoğrafların tümü: http://picasaweb.google.com.tr/altan.gu ... 7SundaySky#
Fotoğrafları göremiyorsanız şu başlıktakileri uygulayın: http://www.ucurtmakulubu.com/forum/view ... =14&t=1237

Image

Bugün Santral İstanbul'da yapılan Sunday sky fest'e davetliydik. Erhan abi geldiğimde oradaydı. Yavaş yavaş uçurtmaları açtık. Alanda rüzgar çok türbülanslıydı. Uçurtmalar her 15 dakikada bir düştü. Akşama kadar uçurtmalara koşturmaktan canımız çıktı. 2 kişi ile festival zor oluyor. :lol:

Image

Bize ayrılan alan hemen girişte ve frizbicilerle ortak bir alan kullandık. Erhan abi bu festival için özel minik eddy uçurtmalar hazırladı.

Image

Image

Image

Üyelerimizden Emil bey bizim alana bakan bir okulda sınav gözetmenliği yapıyormuş. Uçurtmalarımızı görünce sabırsızlıkla sınav bitimini beklemiş. Sınav sonrası koşarak bizimle uçurtma uçurtmaya gelmiş.

Image

Image

Koşarak bize gelenlerden bir diğeri ise bir taksici. Uçurtmalara çok meraklıymış.
Yoldan geçerken bizi farketmiş ve hemen arabayı yol kenarına çekip bize gelmiş. Israr kıyamet bu uçurtmalardan bana satın diye tutturdu.

Image

Kendisiyle daha sonrada görüşeceğiz büyük ihtimalle. 8)

Vodafone alanda uçurtma dağıttı. Doğal olarak hiç uçurtma uçurmamış insanlar uçurtmayı olmadık yerlerden bağlayarak uçurmaya çalıştılar, sonra bize gelip yardım istediler.

Image

Festivalde epeyce genç uçurtma yapmış gelmişlerdi. Hiç de fena uçurtmalar yapmamışlar. Uçurtmaları uçmayanlar biraz hayal kırıklığı yaşadı. Uçurabilenlerin keyfi yerindeydi tabi.

Image

Image

Image

Festival alanında pek çok çadır kurulmuştu. Satış alanları, oyun alanları, yiyecek, içecek, ense yapacak alanlar vardı.

Image

Uçurtmalarımız sıkça Haliç'in pis sularına düştü.

Image

Image

Erhan abi uçurtma kurtarmak için kayık kiraladı.

Benim uçurtmayı Hakan direğe taktı.

Image

Hakan bir uçurtma meraklısıymış. İnternette bizi bulamamış daha önce. Uçurtma ile ilgili olan sayfaların hiç biri güncel değildi diyor. Güncel olmayan sayfaları görünce daha fazla bakmamış. Aslında bugün MinyaTürk'ü gezmeye gelmiş. Ama uçurtmaları görünce MinyaTürk'ten vazgeçip bize gelmiş. Bizle sohbet etti. Denemek için uçurtmamı verdim. Kısa bir süre sonra uçurtma direkte asılıydı. :lol:
Uçurtmayı diğere taktığı için çok üzüldü. Eve gitmeyip geç saate kadar uçurtmanın kurtarılmasını bekledi.
Sadece iki kişi olunca toplanmakta zor oldu. Akşam daha da kalabalıklaşan festivalin diğer alanlarını bir gezip, atıştırdık. Konseri ucundan azıcık dinledik. Fakat yorgun olduğumuz için evin yolunu tutmaya karar verdik.
Yarın yine oradayız.

Diğer fotolar için tıklayın...
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Ziya

Re: sunday sky

Post by Ziya »

Güzel bir gün olmuş.. Bugün bende geliyorum Image
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bugün Ziya abi, Melih ve Serçin de bizlerle birlikteydi. Ziya abi milli takımla yine çok ilgi topladı.

Image

Image

Melih ikinci el aldığı uçurtmasını açtı. Sadece kısa süreyle deneme yaptık. Rüzgar son derece dengesiz ve ani ataklar yaptığı için tehlikeli olabilirdi. Merakımızı giderip tekrar paketledik.

Melih'in yaptığı peter lynn kapilot uçurtması son derece güzel uçtu. Melih 175 metre ip olduğunu söyledi. 175 metrede rüzgar stabil görünüyordu.

Image

Hakan bugün sabah uğradı ve minyatür ejder uçurtmasını açtı. Oldukça güzel bir uçurtma. Türbülanslı bir alan olduğu için uçurtma pek uçmadı.

Aşağılarda türbülanslı rüzgar olduğu için bugün uçurtmayı yükseğe çıkarmaya karar verdim. Fakat yüksektede fazla rüzgara dayanamayan alt çıta bağlantı yeri nedeniyle uçurtma Haliç sularına düştü.

Image

Bugün yine kendi uçurtmasını yapmış gençler vardı. Toplamda 2 gün içinde 20'den fazla yapılmış uçurtma gördük sanırım. Alana 2 gün içinde gelen 2 ipli stunt ve foil uçurtmaların sayısı da fazlaydı.

Image
Alana gelip en iyi uçurtma uçuranlardan biri Hande idi. Hande bir kaç trick biliyor. Acemiyim falan derken hiç te fena olmadığını gördük.

İki günün sonunda Haliç içinin tahmin ettiğimizden de daha sorunlu ve türbülanslı bir rüzgarı olduğunu gördük. 2-3 uçurtma uçurulabilir, fakat daha fazlası araları ne kadar açık olursa olsun bir birlerine dolanıp düşüyorlar.

Önceki fotoğraflara bir kaç tane daha eklendi:
http://picasaweb.google.com.tr/altan.gu ... 7SundaySky#
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
email

Post by email »

Sınavın sabah oturumunda yedek listede idim, bolca bahçeye çıkıp durdum. O arada uçurtmalara gözüm takıldı ve jeton düştü. İnternete girdim hemen okuldan, bilgi yoktu. İkinci oturumdan erken çıkınca soluğu alanda aldım. tahmin ettiğigim gibi martı logolu flamnayı gördüm.

işin garibi girişteki 10 tl ye otopark bileti kesmeye azimli arkadaştı. Etkinlik var otopark ücretli dedi. Ben uçurtmalara geldim dedim çocuk nerde dedi, arabada çocuk olmalıymış. yani bu işler çocuk işi hala :evil: uçurtmalar bagajda dedim, cıık cıkk cııık...

Dışarıda, aracın çekilme riskine ragmen parkedip geldim çünkü parkedecek başka yer yok. elde uçurtmalar görevliye nanik yapıp girdim.

işin ilginç tarafı vodafone uçurtma dağıtmış; eşim vodafone'da çalışıyor bihaber kendisi.

Günün karı; Altan ve Erhan beylerle tanıştık, elimdeki uçurtmaların vasatlığını gördüm (ee 3 kuruşa neş köfte olmuyor). Kendilerinin modelci taifesi gibi paylaşımcı olduklarını gördüm daha çok mutlu oldum. Benim parafoil uçamayınca Altan bey kendininkini bir tur verdiler. Şansın yardımıyla uçurtmayı direğe takmamayı başardım. yoksa son fotdaki ben olacaktım. :lol: o ayağımdaki kundura nedenli kayma tehlikesinden dolayı altan beye aceleyle teslim edip migrostan aldığım 10 tl lik uçurtmayla devam ettim. sonrasında telefon çalınca ayrıldım. kısa ama zevkli oldu benim açımdan.

Pazar günü katılmak için fırsat kolladım durdum, 1,5 metrelik altıgen uçurtmamm bana baktı durdu. Ama Erhan beyede söylediğim oldu, içişleri bakanımızdan izin çıkmadı.

Bende boş durmadım.
Image
Sonuçta akşam karanlığında süzülüşünü seyredip azda olsa hüznümü dindirdim.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Model çok güzel olmuş. Bunu yapmanız ne kadar sürüyor? Bir pazar günü içinde bitti mi? Anladığım kadarıyla serbest uçuş modeli. Yapım aşamalarına ait fotoğraf var mı?
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Spectre

Post by Spectre »

Anlaşılan epey eğlenmişsiniz. Orada olamadığıma üzüldüm.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
email

Post by email »

Altan wrote:Model çok güzel olmuş. Bunu yapmanız ne kadar sürüyor? Bir pazar günü içinde bitti mi? Anladığım kadarıyla serbest uçuş modeli. Yapım aşamalarına ait fotoğraf var mı?
Bu model bir pazar günü içerisinde tarafımdan bitirildi. Tamamı plan üzerinden çalışıldı. Yani elde sadece A2 kagıt üzerindeki çizim vardı. ünlü bir ressamın dediği gibi 40yıl+1gün 8) . bu modeli ilk yapışım olduğu için pek özenilmeden kaplandı. daha estetik bir duruş ikinci modelde olacak inşallah.

Evet serbest uçuş modelidir kendileri. Ama lastik motorlu serbest uçuş modeli. Gövde içine sabitlenen lastiğin kurulması ile oluşturulan güç burna eklenecek pervane ve şaft sistemi ile çekiş gücünü oluşturacak. Model bu güç yardımı ile yükselecek ve sonrasında süzülerek inişe geçecek. bu esnada model bir yöne dönecek şekilde ayarlanarak daireler çizerek yükselecek ve daireler çizerek inişe geçececek, böylece istenmeyen bir yere gitmesi engellenecek. Tabii bu her zaman geçerli olmuyor. :cry:
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Emil, konuyu çok güzel anlatmışsın. Bir dahaki sefere yapım aşaması fotoğrafları da olursa çok seviniriz. Serbest uçuş ve planörler uçurtma ile çok yakın akraba sayılırlar.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Post Reply