Efsane Göztepe

Tek ipli uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Post Reply
Sabri Küçük

Efsane Göztepe

Post by Sabri Küçük »

Forumun yaş ortalamasının çok altında biri olduğumu biliyorum. Göztepe' yi benden çok siz daha iyi bilirsiniz. Şampiyonlukları göremedim ama semtimizin takımı olduğundan sempatim ve ilgim büyük. İstanbul takımı tutmuyorum ve hazır satılan İstanbul takımları uçurtmalarından haz etmiyorum. Yeni planım bir Göztepe uçurtması yapmak, rokkaku ve altıgen arasında kaldım. Şimdilik elimde iki tane rokkaku için yapılmış plan var. Önerileriniz ve yardımlarınıza açığım. Zor ama Alaçatı festivaline yetiştirmeye çalışacağım.

Image
Image
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
yigitkahraman

Re: Efsane Göztepe

Post by yigitkahraman »

Kırmızı bölümü nasıl kesmeyi düşünüyorsunuz? Gerçekten zor bir çalışma olacağa benziyor?
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

yigitkahraman wrote:Kırmızı bölümü nasıl kesmeyi düşünüyorsunuz? Gerçekten zor bir çalışma olacağa benziyor?
Ben de zorlanacağımı düşünüyorum, ustalar elbet bir şey önerirler ama ben iki kumaşı üst üste koyup çizgilerden terziye dikiş yaptırıp ( dikiş işinde acemiyim ) parça parça kesmeyi düşündüm. Gri olan kısımları değiştirmeyi düşünüyorum gökyüzünde beyaz ile grinin farkına varılır mı bilemedim.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Sabri aslında basitleştirmeyi önermek için dün akşam bir mesaj yazmaya başlamıştım. Sonra vazgeçtim. Çünkü çok emek verilen uçurtmanın verdiği keyif farklı oluyor. Uçurtma ne kadar güzel olursa senin ona bağlılığın o kadar artıyor. Bu nedenle bazen kolaylaştırmak çok iyi olmayabiliyor. Sen hızlı yol alıyorsun ve bu uçurtma sana çok zor gelmeyecektir. Aslında fark zorluk değil, biraz daha zaman alması olacak.

Ek olarak bu görseli oluşturmak için biraz fazla kumaş harcayacaksın.

Soru sadece şu olmalı: Bu kadar emek harcayacaksam daha iyi bir görsel mi yapmalı? (mahalli takımını desteklemen çok güzel bir şey.)

Eğer titiz çalışırsan, ripstop gibi iyi malzeme kullanırsan yaptığın uçurtma yıllarca uçacak ve koleksiyon değeri olan bir uçurtma olacak.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

Altan wrote:Sabri aslında basitleştirmeyi önermek için dün akşam bir mesaj yazmaya başlamıştım. Sonra vazgeçtim. Çünkü çok emek verilen uçurtmanın verdiği keyif farklı oluyor. Uçurtma ne kadar güzel olursa senin ona bağlılığın o kadar artıyor. Bu nedenle bazen kolaylaştırmak çok iyi olmayabiliyor. Sen hızlı yol alıyorsun ve bu uçurtma sana çok zor gelmeyecektir. Aslında fark zorluk değil, biraz daha zaman alması olacak.

Ek olarak bu görseli oluşturmak için biraz fazla kumaş harcayacaksın.

Soru sadece şu olmalı: Bu kadar emek harcayacaksam daha iyi bir görsel mi yapmalı? (mahalli takımını desteklemen çok güzel bir şey.)

Eğer titiz çalışırsan, ripstop gibi iyi malzeme kullanırsan yaptığın uçurtma yıllarca uçacak ve koleksiyon değeri olan bir uçurtma olacak.
Cesaret aldım yorumunuzdan. Bence bu uçurtma için verilen zamana değecek. Hali hazırda başka bir planım var onun kumaşlarını bekliyorum. Bu çalışmanın kumaşlarını 1 hafta içinde sipariş veririm. 1 ay sonra 2 uçurtmayı umarım tamamlarım.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bazısı fazla uğraşmaktan sıkılır, hevesi kaçar. Kimisi de uğraşınca ortaya çıkan güzellikten keyif alır, uçurtma fazla basit olursa keyfi kaçar. Bu nedenle bazen öneride bulunmaktan çekiniyor insan.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Bence kesip biçmek bu çizimde gerçekten zor. Sarı kumaş Edding kırmızı kalemle boyansa acaba kırmızı renk tonu nasıl durur. :idea:
Yiğit KAHRAMAN

Altan
Site Admin

Post by Altan »

Sanırım iki kumaş önce üst üste dikilecek. Sonra kesim yapılacak.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
led

Post by led »

@Altan
+1
Eray Kara
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

o zaman @altan abi
+2
:lol:

Fakat;
Bu yönteme Ripstop kumaş sıkıntısı olmayanlar dahil edilmeli...
iki metrelik rokkaku için dört metre fire yelkenci tanıdığı olmayanlar için büyük para :mrgreen:
Yiğit KAHRAMAN

Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

Altan wrote:Sanırım iki kumaş önce üst üste dikilecek. Sonra kesim yapılacak.
Forumda bir linkte vidyo izlemiştim adam söylediğiniz stil ile güneşli bir uçurtma yapıyordu. Dikimi terziye yaptırmayı düşünüyorum daha o kadar usta değilim.

yigitkahraman wrote:o zaman @altan abi
+2
:lol:

Fakat;
Bu yönteme Ripstop kumaş sıkıntısı olmayanlar dahil edilmeli...
iki metrelik rokkaku için dört metre fire yelkenci tanıdığı olmayanlar için büyük para :mrgreen:
Hocam toplam 5 metre kumaş yeter diye düşünmüştüm. Daha önce öyle aldım kumaşı 25$ tutuyor, iyi çıkarsa yine aynı yerden alırım kargosu bedava . kıyarım artık böyle güzel bir şey için.
Turgay TERZİ

Post by Turgay TERZİ »

Sabri Küçük wrote:Dikimi terziye yaptırmayı düşünüyorum daha o kadar usta değilim.
Terzi bir yakınınız değilse işiniz çok zor,bu uçurtmayı dikene kadar 5 tane mont diker herhalde.
Bana kalırsa sizin göstereceğiniz özeni terzi gösteremez,ya başında bekleyin yada biraz daha kendinize zaman verip dikiş işini öğrenip kendiniz dikmeye başlayın.

Emin olun sizin için daha keyifli bir çalışma olacaktır.

Not;Karşıyaka taraftarı çıldırır bu uçurtmaya :lol:
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

Turgay TERZİ wrote:
Sabri Küçük wrote:Dikimi terziye yaptırmayı düşünüyorum daha o kadar usta değilim.
Terzi bir yakınınız değilse işiniz çok zor,bu uçurtmayı dikene kadar 5 tane mont diker herhalde.
Bana kalırsa sizin göstereceğiniz özeni terzi gösteremez,ya başında bekleyin yada biraz daha kendinize zaman verip dikiş işini öğrenip kendiniz dikmeye başlayın.

Emin olun sizin için daha keyifli bir çalışma olacaktır.

Not;Karşıyaka taraftarı çıldırır bu uçurtmaya :lol:
İş başa düştü o halde. :lol: Makinemiz ayak pedalı hızını düşürdüğümüzde atlama yapıyor. Bu hafta bit pazarında bir dikiş makinesini görüp hayran kalmıştım keşke alsaymışım. Şimdi kararsız kaldım makine işini hallettiğimde başlayacağım bu plana. Görkem Çorlu burayı görmedi sanırım görseydi mutlaka yorum yapardı. Teknik yardımlara açığız. :lol: Terzinin oğlu Göztepeli bir arkadaş aslında onu da işin içine katabilirim. 8)
Turgay TERZİ

Post by Turgay TERZİ »

Turgay TERZİ wrote: Terzinin oğlu Göztepeli bir arkadaş aslında onu da işin içine katabilirim.
Faydası olacaktır bencede.
Dikiş makinan da zig zag dikme özelliği varsa bu şekilde dikmeni öneririm.
Yeni makina alacağında elinde bir parça kumaş götürüp makinayı deneyerek almanda faydalı olacaktır,kimi makina ince kumaşta sıkıntı çıkartabiliyor.
Post Reply