ALİEXPRESS

Uçurtmalar ile ilgili genel bilgiler.
Post Reply
cagataykenarli

ALİEXPRESS

Post by cagataykenarli »

Geçtiğimiz günlerde yeni bir arkadaşımız ÇİN'de hizmet veren bir alışveriş sitesinden uçurtma almak konusunda güven, kalite, vb. durumlarla karşılaşmak ile ilgili bazı bilgiler paylaşmıştı ona istinaden bu yazıyı yazıyorum.

Arkadaşın önerdiği alışveriş sitesi üzerinden çok kez alışveriş yaptım ve memnun kaldım bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Kargonuz yurt dışından PTT dağıtım merkezine geliyor ve oradan illere ve ilçeler bazında dağıtım başlıyor ve kapınıza kadar PTT görevlisi teslim ediyor. 15-21 gün süresince ürünler elinize ulaşıyor. Aynı ürünü satan birçok kişi bulmanız mümkün, ülkemizdeki sahibinden ve ya gittigidiyor vb. bir site burası da...

100$ aşmayan ürünlerde vergi ödemek zorunda kalmıyorsunuz öle bir soru soracaksınız gibi geldi peşin peşin cevap vermek istedim...

Gelelim uçurtma alışverişime ve detaylarına...

Beğendiğim bir modeli 40$'a 7 Nisan'da sipariş ettim.
Ürünün özellikleri;
naylon ripstops kumaş, Boyu 2,4m, Eni 3,0m, Kuyruk uzunluğu 10m şeklindeydi...

22 Nisan'da PTT görevlisi kapımda belirdi ve bir paketim olduğunu söyleyerek ürünü teslim etti. Ürün güzelce karton bir kutuya konulmuş. Karton kutu içerisinde hava kabarcıkları olan şu şeyler ile sarılıydı... Paketlerini açtıktan sonra taşıma çantasına ulaştım. Çanta içine fiber çubuklar, karbon çubuklar, kuyruk, ip gibi asli parçalar bulunuyordu. Tüm malzemelerimi çıkarttım ve uçurtmayı heyecanla kurdum ve boyumu geçtiğinin farkına vardım. Uçurtmanın güzelliği başımı döndürmüştü adeta, ne kadar mutlu olmuştum bir çocuktan farksızdım yeni bir oyuncak alınmış çocuk gibi şımardım hatta :)

Uçurtmamın sevincini geçirdikten sonra KUSUR arayışına girdim :)
İyice incelemeye başladım, kumaşının bizim kendi yaptıklarımızdaki gibi kaliteli bir kumaş olmadığını gördüm. Bir fabrikada seri üretim gerçekleşiyor ürünler bu yüzden çok normal karşıladım. Ne kadar seri üretim o kadar az maliyet dengesi ile çalıştıklarını düşününce hak verdim.
Uçurtma ipinin kalitesiz oluşunu beğenmedim. Çantasını keza dandik buldum beğenmedim. Karbon çubukları bizimkiler gibi değil sanki lifli bir yapıdalar bana öyle geldi ve kalitesini bilemiyorum. Uçurtma çevresi siyah bir dacronla bizim yaptığımız gibi yapılmış. Burun kısımına da ekstra kat atılmış çakma imkanına karşı. Dkişleri nasıl tam emin değilim ama bizim gibi zik zak şeklinde değillerdi diye hatırlıyorum.

Sonuç olarak uçurtmayı denemeden ve deneyimli birileri de görmeden net şeylerde yazmak ve siz almayı planlayan kişilerin heveslerini kursağında bırakmak istemem...

Bu hafta sonu inşallah Yeşilköy'e gelerek uçurtmayı test etme imkanım olacak. Orada bulunan ağabeyler ve arkadaşlarla deneme uçuşlarını gerçekleştirmeye hazırım...

Bir fotoğrafını çekebildik sadece kusura bakmayın, fotoğrafların devamı kısmetse hafta sonu Yeşilköy'de çekilecek...

Image
"Kanatlı bir gençlik, yurdun geleceği bakımından en büyük güvencedir." M.KEMAL ATATÜRK
Sabri Küçük

Re: ALİEXPRESS

Post by Sabri Küçük »

Uçuşunu merak ettim fabrikasyon olmasına rağmen çok şık duruyor.
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Çağatay bey hayırlı olsun. Ben çok beğendim. Umarım uçuşta iyi olur. Ölçüleri alıp birer tanede bizmi yapsak. :mrgreen:
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
Ziya

Post by Ziya »

Çağtay, eğlenceli bir uçurtmaya benziyor fakat senin deltanın yerini tutamaz.. :D

Image
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Hayırlı olsun, güle güle kullan. Hafta sonu yakından görürüz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
cagataykenarli

Post by cagataykenarli »

Ziya wrote:Çağtay, eğlenceli bir uçurtmaya benziyor fakat senin deltanın yerini tutamaz.. :D

Image
Ziya abi el yapımının yerini tutmayacağını çok iyi bilirim. Alınteri olmalı azcık ama bunda yok...
"Kanatlı bir gençlik, yurdun geleceği bakımından en büyük güvencedir." M.KEMAL ATATÜRK
uygur

Post by uygur »

cagataykenarli wrote:...Uçurtmanın güzelliği başımı döndürmüştü adeta, ne kadar mutlu olmuştum bir çocuktan farksızdım yeni bir oyuncak alınmış çocuk gibi şımardım hatta :)....
Bir de kendin yapinca gor o sevinci :)

Bu arada hayirli olsun
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Image Image Image Image
http://said.ozkan.org/kites
cagataykenarli

Post by cagataykenarli »

uygur wrote:
cagataykenarli wrote:...Uçurtmanın güzelliği başımı döndürmüştü adeta, ne kadar mutlu olmuştum bir çocuktan farksızdım yeni bir oyuncak alınmış çocuk gibi şımardım hatta :)....
Bir de kendin yapinca gor o sevinci :)

Bu arada hayirli olsun
Said Bey, kendime ait bir deltam var zaten... İçimi rahatlattığı ve yüzümü güldürdüğü sürece yapmışım ve ya almışım farkı yok... Teşekkür ederim...
Post Reply