Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Üyelerimimzin uçurtmaları - İsminiz başlığı altında uçurtmalarınızın resimlerini bizimle paylaşın.
Cevapla
uygur
Mesajlar: 292
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 7:12 pm
Konum: Kajaki, Afganistan
İletişim:

Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen uygur »

Resim
Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere daha çok iki ipli uçurtmaları uçurmayı seviyorum. Geçen zaman zarfında de uçurtma çantamdaki sayı bu yönde arttı.Resim
Space Kites X-Raver
Bu benim ilk sahip olduğum uçurtma. Ferruh Abi, vaktiyle Hollanda'dan getirmiş bende ondan aldım.
Bunu uçurana kadar Ferruh Abinin Outer space ini, Out of space ediyordum : )
Neyse bu uçurtma çok kahrımı çekti. Elimde hiç çıtamın olmadığı bir dönemde aşağıda göreceğiniz Sea Devil replica yı yaparken, bozup çıtalarını kullandım. Geçenlerde tekrardan yapılandırdım ve uçurdum. Tadı damağımda kaldı. Hızlı uçan bir uçurtma hareketleri de hızlı yapıyor. Ben genel olarak uçurtmaları fade e kolay kolay alamıyorum ama bu uçurtmayla ilk denemem de aldım. Panellerde kullanılan kumaş tüm giriş seviyesindeki uçurtmalardaki gibi ripstop naylon. Ana çıtaları 6mm, stand-off lar 3mm karbon. Leading Edge te kullanılan çıta tek parça idi. Ben ortadan ikiye katlanır şekilde modifiye ettim. Forumda bir yerlerde modifikasyonlarıyla alakalı bir başlık olması lazım.
http://www.siegersvliegers.nl
http://www.spacekites.de


Resim
Benson Gemini Std (Eski versiyon modifiyeli)
Into the wind firmasının teşhir ürünüydü. %30 gibi indirimli aldım ama çok daha fazlasını gümrükte ödedim. Andy Wardley tasarımı, Tim Benson imalatı. İki spine kullanılmasından ötürü şeklen farklı. Hangi uçurtmayı uçuruyor sanız uçurun, bırakıp, buna geçtiğinizde çok oynak gelen ama bir o kadar da kontrolün sizde olduğu bir uçurtma. Bunun ana nedeni Bridle tasarımı; uçurtmanın kendisi gibi Andy Wardley tarafından yapılmış ve ilk defa bu uçurtmada kullanılmış. Kullanılan kumaş icarex, tansiyonun fazla olduğu yerlerde mylar ve dacronla güçlendirmeler mevcut. Bendeki versiyonunda ana çıtalar 6mm structil. Stand offlar 3mm karbon. Structil firmasının kapanmasının ardından Spine ve leading edge lerde Sky Shark P200, lower spreader lar ise Sky Shark 5PT kullanılmaya başlandı. Uçuşuyla alakalı söylenecek şey yok, bütün trickleri yapma kapasitesine sahip ve kolay yapıyor. Axle ı bu uçurtmada öğrendim. İlk kez bu uçurtmada backspin yaptım. Başka uçurtmalarla da yapamıyorum zaten.
http://www.bensonkites.com


Resim
Benson Outer Space
Ferruh Abinin Outer Space ini bir gün Ahlatlıbel de, Ahlat ağacına daldırınca sailin yenisini almak istedim. Satışının yapıldıgı tüm sitelere, Tim Benson'a, Andy Wardley'e alabileceğimi düşündüğüm her yere mail attım. Sağ olsunlar hiçbiri kale alıp, yanıt vermedi. Neyse birgün gwtw forumunda birinin ilanını gördüm. Bununla birlikte deep space satıyordu. Adamı ikna edene kadar bir hayli mailleştim ve ikisini birden aldım. Sıfır gibi bir uçurtmaydı. Sanki adam hiç kullanmamış. Zaten bu yabancıların uçurtmaları hep böyle. Neyse niyetim bu uçurtmayı Ferruh Abiye vermekti ama ne zaman kullandıysam, veresim kaçtı : )
Bu uçurtma bazı hareketleri yapamıyor ama acayip derecede kontrolu kolay bir uçurtma. Half Axle ve HA cascade onun işi. HA Cascade i bir tek bununla yapabiliyorum. Kullanılan kumaş icarex çıtalar 6mm Structil ve 3mm karbon. Yeni versiyonunda Structil yerine P200 kullanılıyor.
http://www.bensonkites.com


Resim
Sky Sport Design Sea Devil UL Deluxe
Bu uçurtma ödüllü tasarımcı Lam Hoac imzalı. İşçilik, kullanılan malzeme ve detaylar diğer uçurtmaların çok ötesinde. Bendeki deluxe modeli olduğu için competetion nose, icarex sail ve covered leading edge gibi detaylar var. Yavaş uçan, hareketleri aheste aheste yapan bir uçurtma. İplere slack verip, çekince bir bakmışsınız yo-yo yapmışsınız. İlk defa bu uçurtma ile yoyo yaptım. Ultra light modeli olduğu için biraz sert rüzgarda rahatsız oluyor. Leading edge Sky Shark 2PT, spreader lar 3PT. stand off lar 2mm carbon. Fazlasıyla nazik yani. Indoor uçuranlarda var. Tasarımı çok hoş uçururken bir çift göz size bakıyor, sanki uçurtma ile bir bağ kuruyorsunuz.
http://www.skysportdesign.com


French Connection 2 Std
Dodd Gross'un son tasarımı. Bu uçurtmayı aslında pek almak istemiyordum ama Elixir ve bende olmayan bir kaç çıta ile beraber satıyordu sahibi. Al aşağı, vur yukarı aldım hepsini. Adam 2 defa uçurmuştu. Ben de o kadar uçurdum. Ne hızlı uçurtma, ne de yavaş. Tüm trickleri yapabiliyor. Sıfır olduğu için kullanmayıp, satmayı düşünüyorum. Bu uçurtmada değişik diğer uçurtmalarda olmayan detaylar var. Leading Edge teki connectorler, orası için özel yapılmış plastik parçalar ile kapatılmış, ayrıca yoyo yaptığınızda uçurtmanın ekseni etrafında tur atan ipler sailin mevcut yapısını içe doğru kasıyor, bunu önlemek için Dodd Gross amca zekice fazladan bir çıta koymuş ve engellemiş. Diğer hiçbir uçurtmada bu detay yok. Ve yine hiç bir uçurtmamda olmayan afilli bir kılıfı var. Kullanılan malzemelere gelecek olursak; Kumaş, icarex ve gerekli yerlerde mylar ve dacron var. Ana çıtalar Dynamic T15 ve Skyshark P200, stand offlar 3mm carbon.
http://www.newtechkites.com


Resim
Prism Elixir
İlk prisim uçurtmam. Ferruh Abininkini daha evvelden kullanmıştım. Bir kaç sefer de Erol abiyi kullanırken izlemiştim. Benim en çok hoşuma giden panelerinde mylar kullanılması. Çok fazla kullanmadım ama kullandığım zamanlar çok keyifli geçti. Bu uçurtma bana göre en sert rüzgarlarda bile diğer bütün uçurtmalarımdan daha kolay stall a giriyor. Bütün trickleri yapma kapasitesine sahip. Çıtalarını hatırlamıyorum ancak sail de mylar, icarex kullanılmış. Prisimin en kaliteli uçurtmalarından biri.
http://www.prisimkites.com


Resim
Sea Devil Replica
Sea Devil UL ı aldıktan sonra uçurtmanın yukarıda da belirttiğim gibi fazla nazik olmasından kaynaklanan standart versiyon arayışından kaynaklı planını çıkarıp/kopyalayıp, yaptığım bir uçurtma. Kumaş olarak ripstop polyester, çıtalarında ise 6mm carbon kullandım. İlk uçuş denemesinde uçurtma burnu bana bakar şekilde ters duruyordu. rüzgar çıktığında yerden öylece fade pozisyonunda havalandı. En mutlu adam bendim. Bir hayli kullandıktan sonra sailini buradan bir hayli hevesli bir arkadaşa hediye ettim, çıtalar ise X raver a geri döndü.


Resim
Airbow Replica
Olduğun yerden fazla kıpırdamadan trick yapan bir uçurtma olması fikri beni bu uçurtmayı yapmaya itti.
İlk ve tek dört ipli uçurtmam. Aslen orjinalini hiç görmedim. KPB deki plan üzerinden yeniden plana döktüm. İki defa uçurdum. Birinde rüzgar yetersiz olduğu için pek keyifsizdi. Diğerinde ise bir hayli keyifli vakit geçirdim. Halen verilen ölçülerdeki çıtalar ile sail tam uyumlu degil. Stand-off olarak kullanılan çıtaların bir miktar daha uzun olması lazım sanırım. 4 ipi sardığımda ve ardından yeniden açtığımda mutlaka karışmış oluyor. Bu nedenle bir müddettir çantadan çıkmadı.


Resim
Aslan Kral Galatasaray
Galatasaray'ın, GS Mobile firması için kullanmaya başladığı logoyu görünce "acaba bundan uçurtma olur mu?" diye düşünüp, hiç vakit kaybetmeden yapımına başladığım bu uçurtma benim ikinci tek ipli uçurtmam. Çizimi aşağıdaki linkten download edilebilir.
http://said.ozkan.org/kites/kiteplans/
Ben yay şeklinde olan kısımlarda cam fiber, dikey çıtada 10mm carbon, yatayda Sky Shark P200; yatay ve dikeyi birleştirmek için eddy connector kullandım.
Sail de ise ripstop polyester ve ripstop naylon kullandım. Bir fırsat bulursam diger renklerin arkasındaki kırmızı kısımları boşaltacağım.


Resim
Benson Deep Space Std (Eski versiyon)
En güzeli en sona bıraktım. Bütün uçurtmalar bir yana, Deep Space bir yana. Gemini gibi oynak, Outer Space gibi kontrollü. Uçurtma dünyasında ilk defa kullanılan roll barlar ile son derece çekici. Kullanılan malzeme ve işçilik üst düzeyde. Burun yapısı iplerin takılmayacağı şekilde yapılmış. Leading edge coverların yanı sıra stand offların arkası da kapalı. Hızlı uçan hareketleri de hızlı yapan bir uçurtma. Bütün trickleri yapıyor. Bana en keyif veren uçurtma bu. Sail icarex gerekli yerlerde dacron ve mylar güçlendirmeler mevcut. Ana çıtalar Sky Shark P200, Lower Spreaderlar 5PT, upper spreader 5mm ve stand offlar 3mm karbon.
http://www.bensonkites.com


Bunların haricinde;
Jest of Eve Kites Trick Straps Replica , Benson Switch Grip handles Replica, ayrıca tafetadan KAP için yaptığım kapilot var ancak hiç havada göremedik.
Bir de ilk uçurtmam olan Icarex ve 4mm karbondan imal şu anda tamir edilmeyi bekleyen X4i var.
En son uygur tarafından Çrş Eki 13, 2010 11:35 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Resim Resim Resim Resim
http://said.ozkan.org/kites
Kullanıcı avatarı
Halit
Site Admin
Mesajlar: 3753
Kayıt: Cum Eyl 17, 2004 9:29 pm
Konum: Bahçeşehir/İstanbul
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen Halit »

Arşiv bilgiler için teşekkürler. Sanırım 2 ipli ile ilgilenenler için çok faydalı olacaktır.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Kullanıcı avatarı
Altan
Site Admin
Mesajlar: 3735
Kayıt: Sal Eyl 14, 2004 9:17 pm
Konum: İstanbul / Küçükçekmece
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen Altan »

Güzel oldu bu yazı. İki ipliler konusunda yeni yazılarını da bekliyoruz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Kullanıcı avatarı
Erhan
Mesajlar: 391
Kayıt: Prş Eyl 16, 2004 11:02 pm
Konum: Erenköy / İstanbul
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen Erhan »

Son günlerde çeyizleri ortaya dökmek moda oldu. ( Nede güzel oldu.) :P
Kıyıda köşede kalanları da görmek çok hoş oluyor.
Ellerine sağlık, sitemizin arşivine çok güzel bilgiler daha eklenmiş oldu.
Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
erol
Mesajlar: 669
Kayıt: Sal Eyl 14, 2004 2:45 pm
Konum: istanbul/Acıbadem
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen erol »

Özkan, uçurtmalarını anlatman süper olmuş, hikayelerini dinlemek gerçekten çok hoşuma gitti. Tek eleştirim Elixire verdiğin 3 satırlık yer. Bunuda elinde kondüsyonu yerinde bir Elixir olmamasına bağlıyorum, yoksa döktürürdün :)

Şakası bir yana, hepsi çok güzel uçurtmalar ve diğer arkadaşlarım gibi çekinmeden paylaştığın uçurtmaların için tebrik ve teşekkür.
Erol Dinneden
http://www.adammarka.com.tr
uygur
Mesajlar: 292
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 7:12 pm
Konum: Kajaki, Afganistan
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen uygur »

@Altan Abi, Halit Abi
Ben teşekkür ederim.
Erhan yazdı:Son günlerde çeyizleri ortaya dökmek moda oldu. ( Nede güzel oldu.) :P
Kıyıda köşede kalanları da görmek çok hoş oluyor.
Bütünüye katılıyorum.
erol yazdı:...Tek eleştirim Elixire verdiğin 3 satırlık yer....
:lol:
Yazıyı yazdım, gönder tuşuna basmadan evvel bir daha okudum, olası hataları düzeltmek için o sıra aklımdan geçti. Kesin Erol abi elixir ile ilgli takılır diye :P
Sonra bakşa bir pencerede sen ne yazmışsın diye kolaçan ettim.
erol yazdı:Resim
Freestyle uçurtmam, bir stunt uçurtma ne yapabilecekse tamamını yapabiliyor.
Üzerine uzatamadım daha :P
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Resim Resim Resim Resim
http://said.ozkan.org/kites
Kullanıcı avatarı
erol
Mesajlar: 669
Kayıt: Sal Eyl 14, 2004 2:45 pm
Konum: istanbul/Acıbadem
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen erol »

:D
Erol Dinneden
http://www.adammarka.com.tr
uygur
Mesajlar: 292
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 7:12 pm
Konum: Kajaki, Afganistan
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen uygur »

Le Quartz ı yaparken uçurtmanın gerekli kısımlarındaki güçlendirmeler için bir hayli vakit mylar aramakla geçmişti. Mylar bulamadık, ancak ararken ben Ferruh Abinin eskiden yapmış olduğu Nirvana replicanın sailine rastladım ve saille kanka moduna girince Ferruh Abi bana verdi :P
Akşam evde işe koyuldum. Bir takım 5mm LE vardı onları kanatlarda kullandım. Spine için 6mm bulduğum çıta 5cm kısa geldi, yeni çıta kesmeye kıyamadım ama süpper bir çözüm ile uzattım. Şöyleki, 5cmlik 6mm karbonu, 10cmlik 8mm içine bir ucuna yaslanmış şekilde yapıştırdım. External ferrule gibi kısa gelen spine a taktım. Eldeki çıtalardan bir upper spreader uydurdum. Lower spreaderlara da Sea Devilin 3PT leri koydum. Ultra Light ile Standart arası oldu. Denge ve kanat ucunda uçurtmanın rengine uyumlu ip ve lastik kullandım. Bu aralar bu uyum hadisesine takmış durumdayım :P

Resim Resim

Resim Resim

Resim Resim

Resim Resim
Resim

Video :
http://said.ozkan.org/kites/videos/nirvana_replica.mp4
En son uygur tarafından Çrş Eki 13, 2010 8:04 am tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Resim Resim Resim Resim
http://said.ozkan.org/kites
Kullanıcı avatarı
Altan
Site Admin
Mesajlar: 3735
Kayıt: Sal Eyl 14, 2004 9:17 pm
Konum: İstanbul / Küçükçekmece
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen Altan »

Nirvanaya ermişsin.
Filmi göremedim.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
uygur
Mesajlar: 292
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 7:12 pm
Konum: Kajaki, Afganistan
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen uygur »

Altan yazdı:Nirvanaya ermişsin.
Filmi göremedim.
Ok düzelttim linki. ~61mb
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Resim Resim Resim Resim
http://said.ozkan.org/kites
Kullanıcı avatarı
Altan
Site Admin
Mesajlar: 3735
Kayıt: Sal Eyl 14, 2004 9:17 pm
Konum: İstanbul / Küçükçekmece
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen Altan »

Ooooo filmin boyu çok büyük olmuş. Any video converter adlı ücretsiz bir yazılım var. Onunla ben denedim boyu 2 mb. civarına indirilebiliyor.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
uygur
Mesajlar: 292
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 7:12 pm
Konum: Kajaki, Afganistan
İletişim:

Re: Said Özkan AKTUĞ 'un Uçurtmaları

Mesaj gönderen uygur »

Programı indirdim doğru şekilde dönüştürdüm mü bilmiyorum ama bu halini de upload ettim.

http://said.ozkan.org/kites/videos/nirvana_replica.mp4
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Resim Resim Resim Resim
http://said.ozkan.org/kites
Cevapla